بازشماری دستی آرای بغداد آغاز شد

بازشماری آرا در بغداد
Image caption بازشماری آرا روند تشکیل دولت عراق را با تاخیر بیشتری رو به رو می کند

بازشماری دستی بخشی از آرای انتخابات پارلمانی اخیر در بغداد، پایتخت عراق، آغاز شده است.

بازشماری آرا در بغداد، به درخواست نوری مالکی، نخست وزیر عراق انجام می شود. آقای مالکی نسبت به شمارش الکترونیکی آرا اعتراض داشت و نتایج حاصل از آن را نادرست عنوان کرده بود.

بنا بر نتایج رسمی در انتخابات پارلمانی ۷ مارس، ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی، رقیب آقای مالکی با اختلافی اندک پیروز شد. اما هیچ یک از ائتلاف های شرکت کننده در انتخابات موفق نشدند اکثریت لازم برای تشکیل دولت را به دست آورند.

بازشماری آرا، وضعیت ۶۸ کرسی در مجلس عراق را مشخص خواهد کرد. روند بازشماری ممکن است چند هفته طول بکشد و در جریان آن حدود دو میلیون رای شمرده خواهد شد.

تاخیر بیشتر در روند تشکیل دولت

در بغداد ائتلاف حکومت قانون به رهبری نوری مالکی ۲۶ کرسی کسب کرده و ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی موفق به کسب ۲۴ کرسی شده است.

آقای مالکی امیدوار است با بازشماری آرای بغداد فاصله خود را با رقیب در پایتخت بیشتر کند و در کل کشور از ایاد علاوی پیشی بگیرد.

در انتخابات پارلمانی عراق، اتئلاف عمدتا شیعه به رهبری نوری المالکی تنها دو کرسی کمتر از اتئلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی که شامل سنی های سکولار است به دست آورد، ولی هیچ کدام از این دو اتئلاف آرای کافی برای این که بتوانند به تنهایی دولت تشکیل دهند، به دست نیاوردند.

حدود دو ماه از برگزاری انتخابات می گذرد و هنوز گروه های شرکت کننده بر سر تشکیل دولت توافق نکرده اند. اکنون بازشماری آرا روند تشکیل دولت ائتلافی را با تاخیر بیشتری مواجه خواهد کرد.

چانه زنی و توافق نهایی بر سر جزییات تشکیل دولت جدید در عراق و حتی این که چه کسانی سمت های مهم مثل ریاست جمهوری و ریاست مجلس عراق را در دست خواهند داشت، تا زمان اعلام نتایج نهایی ادامه خواهد داشت.

در هفته ای اخیر بمب گذاری های انتحاری در نقاط مختلف عراق کشته های زیادی بر جای گذاشته است. بیم آن می رود که به درازا کشیدن بن بست سیاسی در عراق، هم زمان با کاهش حضور نیروهای آمریکایی در این کشور، فرصت تازه ای را در اختیار گروه های پیکارجو قرار دهد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد تا سال آینده میلادی تمام نیروهای نظامی این کشور را از خاک عراق خارج کند.

مطالب مرتبط