رئیس جمهوری مصر با نخست وزیر اسرائیل دیدار کرد

رهبران اسرائیل و مصر
Image caption دیدار مبارک و نتانیاهو پیش از آغاز مذاکرات غیر مستقیم صلح خاور میانه انجام شد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر دیدار کرده است.

این دیدار ۹۰ دقیقه ای در منطقه ساحلی شرم الشیخ در مصر و پیش از آغاز مذاکرات غیر مستقیم برای احیای روند صلح خاور میانه انجام شد. انتظار می رود این مذاکرات به زودی آغاز شود.

دولت اسرائیل در بیانیه ای که صادر کرده، این دیدار را "سازنده" خوانده و اضافه کرده است که گفت و گو ها در "فضایی خوب انجام شده است."

روز یکشنبه، ۲ مه، وزرای خارجه اتحادیه عرب از آغاز دوباره گفت و گوهای غیر مستقیم میان مقام های اسرائیلی و فلسطینی حمایت کرده بود.

گفت و گوهای تازه

خبرگزاری دولتی مصر، منا، گزارش داده است که حسنی مبارک و بنیامین نتانیاهو در این دیدار "تلاش های مصر و دیگر کشورها و مجامع بین المللی را برای آماده سازی زمینه های مذاکرات غیرمستقیم با هدف تشکیل دو کشور مستقل مورد بررسی قرار دادند."

دفتر نخست وزیر اسرائیل گفته است که این دو رهبر درباره "ازسرگیری روند صلح و دیگر موضوع های دوجانبه و منطقه ای" گفت و گو کرده اند.

ماه گذشته میلادی، برنامه ها برای آغاز مذاکرات، به دلیل اختلاف بر سر طرح ساخت ۱۶۰۰ خانه در بخش اشغالی بیت المقدس شرقی توسط اسرائیل، با شکست رو به رو شد.

سایت خبری Ynews در اسرائیل گزارش داده است که مذاکرات غیر مستقیم که انتظار می رود با حضور جورج میچل، فرستاده دولت آمریکا به خاور میانه انجام شود، روز چهارشنبه آغاز شود.

اما رهبران فلسطینی برای شرکت در مذاکرات نیاز به پشتیبانی سازمان آزادی بخش فلسطین دارند و مقام های این سازمان گفته اند تا روز شنبه آینده تشکیل جلسه نخواهند داد.

آقای میچل قرار است دوشنبه شب وارد منطقه شود.

شهرک سازی، مانع اصلی

گفتگوهای صلح بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها از ژانویه سال ۲۰۰۸ متوقف شده است.

این مذاکرات قرار بود در ماه مارس از سر گرفته شود، ولی اعلام اعطای مجوز برای احداث واحدهای مسکونی به شهروندان اسرائیل در بیت المقدس شرقی مانع از برگزاری آن شد.

طرف فلسطینی پس از آن که اسرائیل اعلام کرد مجوز ساخت ۱۶۰۰ واحد مسکونی جدید را در شهرک رامات شلومو صادر کرده است، از این مذاکرات خارج شد.

فلسطینی ها خواستار به رسمیت شناخته شدن بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین در آینده هستند.

مطالب مرتبط