بازداشت مظنون در ارتباط با بمبگذاری نافرجام نیویورک

بر اساس گزارش ها یک شهروند پاکستانی الاصل ایالات متحده در ارتباط با بمبگذاری نافرجام روز شنبه در نیویورک بازداشت شده است.

گفته می شود این فرد ساکن ایالت کاناتیکت است و ماشین بمبگذاری شده را اخیرا در این ایالت واقع در شمال شرق آمریکا خریداری کرده بود.

شبکه های خبری آمریکا به نقل از منابع خود گزارش داده اند متهم به تازگی از پاکستان بازگشته بود.

دولت آمریکا هنوز رسما به این گزارش ها واکنش نشان نداده است.

اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا پیش از این گفته بود "پیشرفت های مهمی" در پرونده تلاش برای بمبگذاری در میدان تایمز نیویورک بدست آمده است.

وزیر دادگستری آمریکا روز دوشنبه گفت پلیس نیویورک "سرنخ های خوبی" درباره ماشین حاوی مواد منفجره که در میدان تایمز پارک شده بود بدست آورده است.

مایکل بلومبرگ شهردار دوشنبه نیویورک نسبت به ادعای طالبان پاکستان مبنی بر دست داشتن در تلاش برای بمبگذاری در نیویورک ابراز تردید کرد.

پلیس تصاویر دوربین های مدار بسته را منتشر کرده که در آن مردی در نزدیکی خودروی حاوی بمب پیراهن خود را درآورده و داخل کیسه می اندازد.

آقای هولدر نیز نسبت به ارتباط گروه های تروریستی خارجی با این ماجرا ابراز تردید کرد.

وی گفت طالبان پاکستان در گذشته نیز مسئولیت وقایعی را بر عهده گرفته که بعدها روشن شده ارتباطی با آنها نداشته است.

پلیس نیویورک بدنبال فردی بود که در دوربین های مدار بسته مشاهده شده، اما شهردار نیویورک می گوید معلوم نیست که او یکی از مظنون ها باشد.

مایکل بلومبرگ در گفتگو با شبه ای بی سی گفت میلیون ها نفر همیشه به میدان تایمز می آیند و این فرد ممکن است هیچ ارتباطی با این حادثه نداشته باشد.

او تاکید کرد هیچ مدرکی درباره ارتباط القاعده و یا طالبان با این عملیات نافرجام نیز وجود ندارد.

پلیس نیویورک می گوید کسانی که مسئول پارک خودرویی حامل مواد منفجره در میدان تایمز این شهر بوده اند، قصد داشتند با انفجار آن، گویی بزرگ از آتش را به میان پر ازدحام ترین ناحیه توریستی بیاندازند.

شنبه شب، (اول مه)، هزاران نفر در این ناحیه جمع شده بودند تا از هوای گرم و مطبوع شب لذت ببرند که دستفروشی می بیند از یک خودرو که در محل پارک ممنوع پارک شده بود، دود متصاعد می شود.

موتور خودرو روشن و چراغ های خطر آن چشمک می زده است.

به دنبال کشف این خودرو پلیس نیویورک میدان تایمز را تخلیه و ساعت های زیادی را صرف کرده است تا مواد منفجره ای را که در این خودرو کار گذاشته شده بود، خنثی کند.

پس از بازرسی این خودرو توسط پلیس، سیلندرهای گاز، بنزین و یک قطعه الکترونیکی متصل به ساعت در آن مشاهده شد.

مطالب مرتبط