آغاز مایه کوبی گسترده کودکان در تاجیکستان

Image caption در تاجیکستان مایه کوبی گسترده ضد بیماریی فلج کودکان شروع شده است

در تاجیکستان به طور رسمی مایه‌کوبی گسترده کودکان تا سن 6 ساله ضد فلج کودکان شروع شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت تاجیکستان روز سه ‌شنبه،‌ 4 ماه مه به بی بی سی گفت از آنجا که شهر دوشنبه و نواحی اطراف آن محل رفت و آمد زیاد است، مایه ‌کوبی در اینجا سه روز قبل آغاز شده است.

به این ترتیب، شمار زیادی از کودکان در پایتخت و نواحی اطراف آن مایه ‌کوبی شده‌اند.

به گفته فاطمه غایباوا، در نظر است که مايه کوبی در سه مرحله، از 4 تا 8 مه، از 18 تا 22 مه و از 1 تا 4 ژوئن در سراسر تاجیکستان انجام شده و در این کارزار حدود یک میلیون و 100 هزار کودک تا شش‌ ساله مایه ‌کوبی شوند.

برای انجام مایه ‌کوبی کودکان تاجیک سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان سازمان ملل حدود چهار میلیون واکسین ضد فلج اطفال را به تاجیکستان وارد کرده‌اند.

گفته می ‌شود این واکسنها که هزینه آن 600 هزار دلار آمریکایی است، با مساعدت مالی سازمانهای Rotary International و USAID و از شرکتهای معتبر داروسازی فرانسه خریداری شده است.

همچنین، سازمان جهانی بهداشت برای جلوگیری از شیوع بیماری فلج شدید به تاجیکستان به مقدار 250 هزار دولار کمک مالی اختصاص داده است.

مايه کوبی عمومی

صبح امروز (سه شنبه 4 مه) در کلّیه مناطق تاجیکستان ایمکنی (مایه ‌کوبی) عمومی کودکان زیر 6 ساله شروع گردید. در درمانگاههای شهر دوشنبه تعداد زیاد مادران و کودکان برای مایه ‌کوبی صف آراسته و با نوبت وارد اتاق مایه ‌کوبی می‌ شدند.

یک خانم بزرگسال که خود را خالبی معرّفی کرد گفت که سر و صداها (تبلیغات پزشکی) درباره دهشت های (مشکلات و معضلات) بیماری فلج اطفال او را شدیداً نگران ساخته و بلافاصله چهار نبیره‌ اش را برای مایه ‌کوبی به نزد پزشکان آورده است.

سوزنّه یکب، مدیر دفتر منطقه ‌ای سازمان جهانی بهداشت که در دیداری رسمی در تاجیکستان حضور دارد، در کارزار ایمکنی کودکان علیه بیماری فلج در یکی از درمانگاههای شهر دوشنبه شرکت کرده و خود نیز کودکی را مایه کوبی کرد.

خانم یکب گفت که بیماری فلج اطفال هیچ درمان مشخّصی ندارد و هیچ گونه دارویی علیه ویروس این بیماری نیست. ولی مؤثرترین راه مبارزه با آن مایه ‌کوبی کودکان است که در زمینه جلوگیری از ابتلا به فلج اطفال در تمام طول عمر بسیار مؤثر است.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت واکسن PO-5 را که برای مایه‌ کوبی به تاجیکستان وارد شده است، از مؤثرترین واکسینها برای جلوگیری از بیماری فلج اطفال خوانده و گفتند که تا حال 99 درصد موارد فلج اطفال پس از استفاده از این واکسن مداوا شده است.

در پاسخ به این سؤال که "چه را نه همه کودکان، بلکه اطفال سن زیر 6 سال مایه ‌کوبی می‌شوند؟" دانتا گریکا، کارشناس ارشد سازمان جهانی بهداشت، گفت که این کودکان در برابر بیماری فلج بیشتر آسیب ‌پذیر هستند.

از سویی دیگر آقای گریکا تأکید کرد که تا حال در تاجیکستان موارد ابتلای افراد بزرگسال به این بیماری ثبت نشده و بیش از 200 نفر که به گمان فلج اطفال بستری شده‌اند، همه شان کودکانند.

در همین حال، نصرت‌الله سلیموف، وزیر بهداشت تاجیکستان گفت که در جریان ایمکنی که یک ماه ادامه‌ خواهد داشت، باید بیش از 1 میلیون و 100 هزار کودک مایه‌ کوبی شوند.

آقای سلیماو تأکید کرد، که به روستاهای دورافتاده کوهستانی گروههای پزشکان ارسال شده و کودکان را در محل زیستشان مایه ‌کوبی خواهند کرد.

ارقام ضد و نقیض

مقامات وزارت بهداشت تاجیکستان خبرهای مبنی بر فوت 12 کودک بر اثر بیماری فلج اطفال را تکذیب کرده و گفتند که تنها یک کودک از این بیماری درگذشته است.

به گفتة نصرت‌الله سلیماو، تا حال در تاجیکستان 32 مبتلای مرض فلج اطفال ثبت شده و 206 نفر با نشانه ‌های تب بلند، سردردی و دل‌ بی‌ حضوری بستری شده‌اند.

این در حالیست، که پیشتر مرکز خبری سازمان ملل متحد در استناد به منابع سازمان جهانی بهداشت از 32 مورد تأییدشده ابتلا به پالیامییلیت یا فلج اطفال و 12 مورد مرگ مبتلایان به این بیماری در تاجیکستان خبر داده بود.

بنا به اطّلاع این منبع از میان قربانیان این بیماری ده نفر را کودکان تا 15 ساله و دو نفر را افراد بالغ تشکیل می ‌دهند.

امّا سوزنه یکب، مدیر دفتر منطقه ‌ای سازمان جهانی بهداشت و کارشناسان این سازمان خبرهای مبنی بر تلفات زیاد جانی را تأیید نکردند.

گفته می ‌شود از 68 منطقه سیاسی و جغرافیایی تاجیکستان ویروس پالیامییلیت یا فلج اطفال در 24 منطقه کشف شده است.

همه موارد ابتلا به فلج اطفال در مناطق جنوب-غرب تاجیکستان ثبت شده است. پایی ویروس پالیمییلیت هنوز به ولایتهای سغد و بدخشان، منطقه کولاب و نواحی تابع جمهوری نرسیده است.

فلج اطفال بیماری سرایتییست، که دستگاه گوارش (هاضمه) و در بعضی موارد دستگاه عصب مرکزی را مختل کرده و بر اثر آن اعضای بدن از کار می ‌ماند و شخص مبتلا در کوتاه ‌مدّت جان خود را از دست می‌ دهد.

رفت و آمد زیاد

مسئولان سازمان جهانی بهداشت گفتند، که ویروس بیماری فلج اطفال از کشورهای خارجی به تاجیکستان وارد شده است.

تاجیکستان، که در سازمان جهانی بهداشت شامل منطقه اروپا می ‌شود، از سال 2002 به این سو از جمله کشورهایی محسوب می‌ شد، که در آنها فلج کودکان از میان رفته است. آخرین مورد ابتلا به فلج اطفال در تاجیکستان 1997 ثبت شده بود.

خانم یکب گفت که حالا این بیماری تنها در افغانستان، پاکستان، هند و نیجریه باقی مانده و ممکن است این ویروس از افغانستان یا پاکستان به تاجیکستان آمده است. امّا پیشتر مقامات بهداشتی گفته بودند که این ویروس از هند به تاجیکستان آمده است.

مقامات بهداشتی می ‌گویند که دولت تاجیکستان سیاست درهای باز را رویی دست گرفته و آمد و رفت و تجارت با کشورهای خارجی، بخصوص کشور همسای افغانستان در حال افزایش است.

ضمناً، بیماری فلج نخست در نواحی شهرتوس و قبادیان، مناطق هم‌ مرز با افغانستان، آشکار شده و بعداً به نواحی رودکی و وحدت و شهر دوشنبه گسترش یافته است.

به اعتقاد کارشناسان سازمان جهانی بهداشت، اگر در یک کشور منطقه منبع فلج اطفال باقی ماند، این مرض بزودی به کشورهای دیگر گسترش می‌ یابد.

از این لحاظ، در نظر است در ماه جاری در ازبکستان و افغانستان و سپس، در قرقیزستان، قزاقستان و ترکمنستان کارزار مایه ‌کوبی علیه فلج اطفال انجام شود.

دولت روسیه نیز نظارت بر سفر اتباع تاجیکستان در این کشور را تقویت کرده و تصمیم گرفته است کودکان را در محلاتی از شهرهای خود، که جمعیتهای زیاد مهاجران تاجیک به سر می ‌برند، مایه ‌کوبی کند.

در همین حال، مقامات وزارت بهداشت تاجیکستان از سازمان جهانی بهداشت خواسته‌اند، تا در تشکیل یک آزمایشگاه بیماری فلج به این کشور موساعیدت کند.

حالا به دلیل نبود چنین آزمایشگاهی نمونه‌ های خون افراد گمانبر به این بیماری برای تشخیص به پژوهشگاه فلج یا پالیامییلیت شهر مسکو ارسال می‌شود.

مطالب مرتبط