به روز شده:  16:18 گرينويچ - چهارشنبه 05 مه 2010 - 15 اردیبهشت 1389

اعتراضات گسترده در یونان به خشونت کشیده شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دست کم سه نفر در جریان راهپیمایی اعتراضی بزرگ در آتن، پایتخت یونان، که علیه سیاست های دولت این کشور برای صرفه جویی در هزینه ها برگزار شد، کشته شده اند.

کشته شدگان در بانکی کار می کرده اند که با یک بمب آتش زا، دچار حریق شد.

شماری از ساختمان ها، از جمله اداره مالیات، نیز به آتش کشیده شده است.

خشونت زمانی بروز کرد که گروهی از جوانان که به سمت ساختمان پارلمان سنگ پرتاب می کردند، با ماموران پلیس حاضر در این محل درگیری پیدا کردند.

راهپیمایی اعتراضی روز چهارشنبه (5 مه)، در حالی برگزار شده است که اعتصاب سراسری یونان را فرا گرفته است.

در جریان سومین اعتصاب سراسری در یونان که در ماه های اخیر انجام گرفته است، دهها هزار معترض در آتن راهپیمایی کردند.

همزمان دو راهپیمایی بزرگ دیگر نیز، که در پاسخ به دعوت اتحادیه های کارگری برنامه ریزی شده بود، برگزار شده است.

اعتصاب سراسری امروز، شبکه ترابری یونان را فلج کرده است. پروازها به یونان و از یونان به خارج، به حال تعلیق درآمده، کشتی ها در بندرها مانده و فروشگاه ها تعطیل است.

بسیاری از کسانی که در اعتصاب امروز شرکت کرده اند، کارمند بخش دولتی و در واقع افرادی هستند که صرفه جویی های دولتی مستقیما آنها را فقیرتر می کند.

دولت برنامه صرفه جویی در هزینه ها را، که از جمله شامل کاهش حقوق و مزایای کارگران و حق بازنشستگی می شود، به این دلیل مطرح کرده و به دنبال اجرای آن است که بتواند شرایط دریافت کمک های مالی بین المللی را برآورده سازد و بدهی های بزرگ خود را پرداخت کند.

گزارشگر بی بی سی در آتن می گوید خشم عمومی مردم یونان نسبت به دولت و دولت های خارجی و ناخرسندی آنها از برنامه صرفه جویی در هزینه ها رو به افزایش بوده است.

مجلس یونان تا پایان هفته جاری درباره اجرایی شدن این سیاست ها تصمیم گیری خواهد کرد.

سیاست های جدید مالی دولت یونان در پاسخ به تقاضای اتحادیه اروپا صورت می گیرد که از این کشور خواسته است تا در برابر دریافت کمک های پولی این اتحادیه برای نجات یونان از بحران مالی، در سیاست های اقتصادی خود تغییراتی به وجود آورد.

سیاست های مالی و پولی جدید دولت یونان

  • قطع پاداش های کارگران بخش عمومی
  • قطع پاداش های مربوط به تعطبلات سالانه
  • توقف تمامی افزایش دستمزدها و حقوق بازنشستگی در بخش خدمات عمومی برای سه سال
  • افزایش مالیات بر درآمد از ۲۱ درصد به ۲۳ درصد
  • افزایش ۱۰ درصدی مالیات ها بر سوخت، الکل و تنباکو
  • وضع مالیات برای ساخت و ساز های غیر قانونی

کمک های مالی اتحادیه اروپا به یونان که رقمی میان ۱۲۰ - ۱۰۰ میلیارد یورو (۱۶۰ - ۱۳۰ میلیارد دلار) پیش بینی شده است، طی مدت سه سال و از این هفته به تدریج در اختیار دولت یونان قرار می گیرد.

بحران بدهی های یونان موجب تضعیف یورو، واحد پول اتحادیه اروپا، شده است. این بحران باعث شده است تا یونان از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول تقاضای وام اضطراری کند.

صندوق بین المللی پول با اعطای وام اضطراری به دولت یونان موافقت کرده تا یونان از آن برای بازپرداخت بدهی های خارجی خود که سررسید آنها فرا رسیده است، استفاده کند.

با توجه به عضویت در حوزه پولی یورو که مستلزم تبعیت کشورهای عضو از سیاست واحد پولی این منطقه است، یونانیان توقع دارند کشورهای عمده عضو این حوزه مسئولیت نجات یونان از بحران کنونی را برعهده بگیرند و با خرید اوراق قرضه دولتی این کشور، باعث بهبود اعتبار مالی آن شوند.

در همین حال، پارلمان آلمان رسیدگی به برنامه نجات مالی یونان را آغاز کرده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از نمایندگان پارلمان مصرانه خواسته است با دادن وام اضطراری به یونان که توسط وزرای دارایی اتحادیه اروپا تائید شده است، موافقت کنند.

بزرگترین سهم از این وام بر گردن آلمان گذاشته شده است.

خانم مرکل گفت: "مسئله ای ساده است؛ آینده اروپا در گرو دادن این وام است."

وزرای دارایی اتحادیه اروپا موافقت کرده اند 80 میلیارد یورو وام به یونان بدهند که حدود 22 میلیارد یورو آن توسط دولت آلمان پرداخت خواهد شد. تامین مابقی کمک مالی 110 میلیارد یورو بر عهده صندوق بین المللی پول گذاشته شده است.

تصاویر تلویزیونی نشان داده است که پلیس به سمت گروهی از معترضان که می خواسته اند به ساختمان پارلمان حمله کنند، گاز اشک آور پرتاب کرده است.

مایکل برابانت، گزارشگر بی بی سی در آتن می گوید دهها هزار کارمند دولتی که در حال حاضر واجد شرایطند که بازنشستگی بزرگی دریافت کنند، قبل از تصویب برنامه صرفه جویی در هزینه های دولت در پارلمان، استعفا داده اند.

دولت یونان از کارمندان ارتش، نیروهای پلیس، مدارس و بیمارستان ها که از برنامه صرفه جویی دولت روحیه خود را از دست داده اند و دلسرد شده اند، خواسته است تقاضای بازخرید نکنند چون می ترسد درخواست برای دریافت حق بیمه اجتماعی شدیدا افزایش یابد و منابع وزارت دارایی را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد.

اتحادیه های کارگری می گویند صرفه جویی های مورد نظر دولت، یونانی های کم درآمد را فقیرتر می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.