به روز شده:  14:24 گرينويچ - چهارشنبه 05 مه 2010 - 15 اردیبهشت 1389

با انتخابات: بریتانیا لندن نیست

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بهترین توصیف برای لندن را از زبان کسی می توان شنید که به اقتضای کار، روزانه بارها مجاری حیاتی این شهر طی می کند: "لندن شهر تمام ملت ها از تمام دنیاست. مردم اینجا به همه زبانها صحبت می کنند. جامعه ای است ترکیبی و از فرهنگ ها و دین های مختلف در آن زندگی می کنند. همین شرایط لندن را جالب می کند."

جرالد نیتنسون، راننده یکی از تاکسی ها سیاه معروف لندن با ۴۲ سال سابقه رانندگی در این شهر، در قلب لندن به دنیا آمده و یک لندنی واقعی محسوب می شود.

جرالد، ما ساکنان لندن را برای دیدن لندن واقعی به منطقه ای در شرق شهر برد؛ به بازاری در خیابان ریدلی در محله هکنی.

شرق لندن عمدتا در قرن نوزدهم گسترش پیدا کرد و از جمله محله ها برای سکنی گزیدن بسیاری از روستایی هایی که برای پیدا کردن کار به لندن می آمدند، شد.

جرالد نیتنسون شرق لندن را یک "مرکز مهاجرت" می داند.

این منطقه افرادی از قوم ها و ملیت های متفاوت را در خود جای داده است؛ در ابتدا پروتستان های فرانسوی در قرن هفدهم، سپس ایرلندی ها (به واسطه خشکسالی ایرلند)، در جنگ جهانی دوم یهودیان اشکنازی از روسیه و لهستان ( که با بهتر شدن وضع اقتصادی به شمال غرب لندن رفتند)، پس از آن و در دوره حکومت ایدی امین در اتیوپی، هندی ها از غرب آفریقا و بخصوص اتیوپی، و در نهایت مهاجرانی از بنگلادش راهی این منطقه شدند.

آقای نیتنسون معتقد است که ترکیب ملیتی و قومی فروشندگان و خریداران در بازار خیابان ریدلی به خوبی فرهنگ مهاجران را انعکاس می دهد.

"کار برای کسی پیدا نخواهد شد"

لندن

مهاجرت بی رویه به بریتانیا یکی از دغدغه های رای دهندگان است

با این حال مهاجرت بی رویه به بریتانیا، پیش از بروز بحران مالی جهانی، یکی از داغ ترین بحث های سیاسی روز را ایجاد کرد و پس از بحران و آغاز دوران رکود هم این موضوع به خاطر هزینه ای که برای دولت داشت، در ذهن ها ماند.

ساجیت سینگ، مرد هندی تباری که در لندن متولد شده و در بازار خیابان ریدلی کار می کند معتقد است روند مهاجرت صعودی است.

او امیدی به توانایی دولت در کنترل وضعیت ندارد، اما انجام برنامه ای در این مورد را لازم می داند زیرا در غیر این صورت "مهاجرت مردم به این کشور ادامه پیدا خواهد کرد و در این شرایط کار برای کسی پیدا نخواهد شد."

افزایش حساسیت مسئله مهاجرت را می توان به وضوح در اقبال حزبی چون حزب افراطی دست راستی جبهه ملی بریتانیا (بی ان پی )دید که هرچند در شش انتخابات گذشته نتوانسته حتی به یک درصد آراء دست یابد، اما میزان رای آن رو به افزایش بوده است.

جرالد نیتنسون می گوید: "چیزی که مردم را ناراحت می کند این است که در شرایطی که بعضی شهروندان بریتانیایی از کمک دولت برای داشتن مسکن برخوردار نمی شوند، خانه و مایحتاج زندگی در اختیار مهاجری با پنج شش فرزند قرار می گیرد. و این سوال ایجاد می شود که چرا شهروند بریتانیایی از این امکانات برخوردار نشده است."

"اشتغال کلیدی ترین مسئله است"

جدای از مسئله مهاجرت، لندن با بیش از هفت و نیم میلیون نفر جمعیت، یعنی بیشتر از جمعیت کل اسکاتلند، بطور بالقوه با مشکل بیکاری دست و پنجه نرم می کند، بخصوص که اقتصاد شهر به خدمات و فعالیت های مالی و بانکی وابسته است و در طی بحران مالی و رکود بعد از آن افراد بسیار زیادی بیکار شدند.

جان، یک فروشنده ۳۹ ساله در بازار خیابان ریدلی که قصد دارد برای اولین بار در انتخابات شرکت کند می گوید: "الان اشتغال کلیدی ترین مسئله است."

او می افزاید: "می بینیم که مردم شغلشان را از دست می دهند و موقعیت های کار زیادی هم برای جوانان وجود ندارد.".

لندن از ۷۴ کرسی در مجلس عوام برخوردار است که در در انتخابات گذشته ۴۴ کرسی به حزب کارگر رسید و حزب محافظه کار، رقیب اصلی این حزب ۲۱ کرسی، یعنی کمتر از نصف کرسی های حزب کارگر را بدست آورد.

اما نظر سنجی ها، گرچه لزوما همیشه نتیجه واقعی انتخابات رو برملا نکرده اند، از برتری حزب محافظه کار در افکار عمومی حکایت می کنند.

از نظرات جان و جرالد نیتنسون هم اینطور برمی آید که احتمال انعکاس نتایج نظرسنجی ها در صندوق های رای کم نیست.

لندن

لندن از ۷۴ کرسی در مجلس عوام برخوردار است که در در انتخابات گذشته ۴۴ کرسی به حزب کارگر رسید

جان از عملکرد اقتصادی حزب کارگر راضی نیست و می گوید: "فکر می کنم می توانستیم با پولی که داشتیم کارهای بهتری بکنیم به جای اینکه بایستیم و تماشا کنیم که این سرمایه از دست ما خارج شود و کشور زیر قرض فرو برود."

جرالد نیتنسون هم معتقد است حزب محافظه کار گزینه مطلوب است زیرا با حمایت روسای شرکت های بزرگ می تواند به صنعت کمک کند و اشتغال ایجاد کند.

با این حال طرفداران حزب کارگر هم به برنامه محافظه کاران برای کاستن از هزینه های عمومی به ویژه در بخش بهداشت و آموزش و پرورش اشاره می کنند.

رویارویی با تیغ برنده سیاست؛ کوچکترین چالش

فضای مجلس عوام، جایی که مردم بریتانیا سعی می کنند نماینده های مورد نظرخود را به آنجا بفرستند و نامزدها می خواهند به آن راه یابند فضایی است که در آن یک سیاستمدار با بی رحمی مورد انتقاد نمایندگان احزاب رقیب قرار می گیرد و تیغ سیاست با بی رحمی افراد حاضر در آن را، حتی اگر نخست وزیر بریتانیا باشند، هدف قرار می دهد.

با این حال آنچه مجموعه سفرهای ما در بخش فارسی بی بی سی به نقاط مختلف بریتانیا برملا کرد این بود که ادامه حیات سیاسی در این فضا، کوچکترین چالش پیش روی نمایندگان آتی مجلس عوام خواهد بود.

این نمایندگان باید نظر رای دهندگان کشوری با بیش از ۶۰ میلیون نفر جمعیت را برآورده کنند که به واسطه ضربه ای که از بحران مالی جهانی متحمل شده، موقعیت آن نه تنها در میان دیگر اعضاء جامعه جهانی، بلکه در میان شهروندان این کشور نیز متزلزل شده، تا اندازه ای که گوردون براون، نخست وزیری که در دوران ریاستش بر خزانه داری بریتانیا این کشور را به اوج هدایت کرد نیز با نگرانی چشم انتظار مشخص شدن نتایج انتخابات است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.