رئیس جمهوری جدید نیجریه سوگند خورد

گودلاک قسم می خورد
Image caption مراسم ادای سوگند در ویلای رئیس جمهوری اجرا شد

به دنبال درگذشت عمرو موسی یارادوآ، رئیس جمهوری ۵۸ ساله نیجریه که ماهها بیمار بود و در انظار عمومی ظاهر نمی شد، گودلاک جاناتان، کفیل ریاست جمهوری، امروز (پنجشنبه، 6 مه)، به عنوان رئیس جمهوری جدید سوگند یاد کرده است.

آقای جاناتان، که از ماه فوریه، وظایف رئیس جمهوری نیجریه را بر عهده داشته است، تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال آینده، فردی را به عنوان معاون خود انتخاب خواهد کرد تا زمان باقی مانده از دوره ریاست جمهوری آقای یارادوآ را به پایان برد.

آقای یارادوآ چهارشنبه شب در ابوجا، پایتخت نیجریه درگذشت و به همین مناسبت هفت روز عزای عمومی در نیجریه اعلام شده است.

آقای جاناتان امروز و تقریبا دوازده ساعت بعد از درگذشت رئیس جمهوری نیجریه، در برابر وزرای دولتی و سایر مقام های نیجریه در ویلای ریاست جمهوری در ابوجا سوگند یاد کرد.

آقای یارادوآ روز پنجشنبه در گورستان مسلمانان در شهر زادگاهش "کاتسینا" دفن خواهد شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پیش از بسیاری از رهبران جهان آقای یارادوآ را ستود و رئیس جمهوری فقید نیجریه را شخصیتی محترم دانست که با عشق و شور فراوان به آینده کشور 150 میلیون نفری خود چشم دوخته بود.

آقای یارادوآ که در سال ۲۰۰۷ به ریاست جمهوری نیجریه رسید، به علت بیماری ماههای متمادی در انظار عمومی ظاهر نشده بود و حتی کفیل ریاست جمهوری هم ارتباط کمی با او داشت.

او در ماه نوامبر سال گذشته برای درمان به جده، در عربستان سعودی رفت و ماهها در بیمارستانی در آن شهر بستری بود.

او در ماه فوریه به نیجریه بازگشت اما شرایط جسمی به گونه ای نبود بود که بتواند بر نیجریه حکومت کند.

گودلاک جاناتان، معاون رئیس جمهوری نیجریه، از ماه فوریه عهده دار کفالت ریاست جمهوری شد.

تلویزیون دولتی نیجریه در ساعت های اولیه بامداد پنجشنبه، برنامه عادی خود را قطع کرد تا خبر درگذشت آقای یارادوآ را اعلام کند.

در نیجریه، رئیس جمهوری فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور است.

اطلاع رسانی ضعیف از وضع جسمی آقای یارادوآ در ماه های گذشته باعث شد فعالیت های سیاسی در نیجریه تا حدودی به حالت معلق درآید.

تنش سیاسی میان طرفداران عمرو موسی یارادوآ و هواداران آقای جاناتان در ماه مارس باعث شد آقای جاناتان کابینه نیجریه را منحل کند.

مطالب مرتبط