به روز شده:  18:10 گرينويچ - پنج شنبه 06 مه 2010 - 16 اردیبهشت 1389

رای گیری در بریتانیا به پایان رسید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رای گیری در حوزه های انتخاباتی سراسر بریتانیا در ساعت ده شب به وقت لندن به پایان رسید.

مراکز رای گیری ساعت 7 صبح روز پنجشنبه، 16 اردیبهشت (6 مه)، باز شدند و مردم تا ساعت 10 شب به وقت محلی فرصت داشتند رای بدهند.

در انتخابات این دوره، بیش از 44 میلیون نفر ثبت نام کرده اند تا با آرای خود، 649 نماینده مجلس را از میان 4150 نامزد انتخاباتی برگزینند. در این انتخابات همچنین نمایندگان 164 شورای شهر در انگلستان هم انتخاب خواهند شد.

از آنجا که حزب یا فراکسیونی که بتواند اکثریت کرسی های مجلس عوام را به دست آورد مامور تشکیل کابینه می شود، نتیجه انتخابات سرنوشت دولت آینده را معین خواهد کرد.

رهبران سه حزب اصلی بریتانیا- گوردون براون، نخست وزیر از حزب کارگر، دیوید کامرون، از حزب محافظه کار و نیک کلگ، از حزب لیبرال دموکرات - رای خود را در صندوق انداخته اند.

دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار، اولین نفر از رهبران سه حزب اصلی بود که رایش را در به صندوق ریخت. گوردون براون و نیک کلگ هم دقایقی بعد از او در حوزه های انتخاباتی خود رای دادند.

نخستین نتایج شمارش آرا در برخی حوزه های کوچکتر احتمالا حدود یک ساعت پس از خاتمه رای گیری مشخص می شود و انتظار می رود نتیجه انتخابات در بقیه حوزه ها هم تا حدود ساعت 9 بامداد جمعه معلوم شده باشد.

رای گیری در یکی از حوزه های انتخاباتی به دلیل درگذشت یکی از نامزدها تا روز 27 ماه مه به تعویق افتاده است.

در انتخابات پارلمانی بریتانیا، تمامی شهروندان این کشور و همچنین اتباع کشورهای مشترک المنافع و جمهوری ایرلند (ایرلند جنوبی) که در بریتانیا مقیم هستند، به سن هجده سالگی رسیده و برای رای دادن ثبت نام کرده اند می توانند در رای گیری برای گزینش نماینده حوزه انتخابیه محل سکونت خود شرکت کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.