به روز شده:  01:15 گرينويچ - جمعه 07 مه 2010 - 17 اردیبهشت 1389

شمارش آرای انتخابات بریتانیا آغاز شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نظرسنجی ها بیانگر پیشتازی حزب محافظه کار به رهبری دیوید کامرون در انتخابات پارلمانی بریتانیا است.

بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از رای دهندگان، حزب محافظه کار در انتخابات امسال ۳۰۵ کرسی پارلمان بریتانیا را به دست می آورد که ۹۵ کرسی بیشتر از انتخابات سال ۲۰۰۵ است.

این رقم بیست و یک کرسی کمتر از حد نصاب مورد نیاز برای به دست آوردن اکثریت در پارلمان است.

همچنین بر اساس این نظرسنجی، حزب کارگر به رهبری گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا در انتخابات امسال با از دست دادن ۹۴ کرسی، تنها ۲۵۵ نماینده را راهی پارلمان می کند.

نظرسنجی ها همچنین بیانگر اختصاص ۶۱ کرسی به حزب لیبرال دموکرات به رهبری نیک کلگ است. این حزب در انتخابات امسال ۱ کرسی از دست می دهد.

ملی گرایان و سایر احزاب نیز بیست و نه کرسی پارلمان را از آن خود کرده اند.

این نظرسنجی ها به طور مشترک به وسیله بی بی سی، شبکه اسکای نیوز و آی تی وی انجام شده است.

با این حساب، هیچ کدام از سه حزب عمده به حد نصاب ۳۲۶ کرسی پارلمانی لازم برای تشکیل دولت دست پیدا نخواهد کرد.

تحلیلگرایان می گویند شاید دو حزب کارگر و لیبرال دموکرات بخواهند برای تشکیل دولت ائتلافی تلاش کنند ولی این کار راحت نخواهد بود.

بعضی ازگزارش ها هم بیانگر این است که حزب محافظه کار ممکن است با حزب وحدت طلب دموکراتیک در ایرلند شمالی تشکیل ائتلاف دهد تا از کرسی های لازم برای تشکیل دولت برخوردار شود.

رای گیری در بریتانیا ساعت ده شب به وقت لندن به پایان رسید ولی با توجه طولانی بودن صف ها در بعضی از حوزه های انتخاباتی، رای گیری نیم ساعت بیشتر ادامه یافت.

بعضی از رای دهندگان نیز موفق به رای دادن نشدند و تحقیقات رسمی در این باره آغاز شده است.

تحلیلگران می گویند این موضوع می تواند در تعیین نتیجه انتخابات سرنوشت ساز باشد.

نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات به یکی از مراکز رای گیری در حوزه انتخابیه شفیلد هالام رفته تا از رای دهندگان به علت معطل شدن در صف های طولانی عذرخواهی کند.

در انتخابات این دوره، بیش از ۴۴ میلیون نفر ثبت نام کرده اند تا با آرای خود، ۶۴۹ نماینده مجلس را از میان ۴۱۵۰ نامزد انتخاباتی برگزینند. در این انتخابات همچنین نمایندگان ۱۶۴ شورای شهر در انگلستان هم انتخاب خواهند شد.

از آنجا که حزب یا فراکسیونی که بتواند اکثریت کرسی های مجلس عوام را به دست آورد مامور تشکیل کابینه می شود، نتیجه انتخابات سرنوشت دولت آینده را معین خواهد کرد.

همه شهروندان بریتانیا و اتباع کشورهای مشترک المنافع و ایرلند جنوبی که در بریتانیا مقیم هستند و به سن هجده سالگی رسیده اند، می توانند در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.