ابراز آمادگی کره شمالی برای بازگشت به گفتگوهای هسته ای

تصویری از رژه سربازان کره شمالی و تشکیل تصویری بزرگ از یک سرباز در ورزشگاه
Image caption این نخستین سفر کیم جونگ ایل در چهار سال گذشته به چین (اصلی ترین متحد این کشور) است

رسانه های رسمی چین می گویند که رهبر کره شمالی در دیدار با رئیس جمهور چین ابراز تمایل کرده است تا گفتگوها درباره برنامه های هسته ای این کشور، از سر گرفته شود.

کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی، که در سفری زمینی و چند روزه راهی چین شده بود، در ادامه گفتگوهای خود با مقامات چینی، امروز جمعه هفتم ماه مه (هفدهم اردیبهشت) و پیش از بازگشت به پیونگ یانگ در دیدار با هو جینتائو، رئیس جمهور چین، گفت که چنانچه شرایط او برای آغاز مذاکرات پذیرفته شود، کره شمالی آماده بازگشت به گفتگوهای شش جانبه درباره برنامه هسته ای خود است.

مذاکرات شش جانبه بر سر برنامه هسته ای کره شمالی با شرکت این کشور، آمریکا، ژاپن، روسیه، چین و کره جنوبی تا ماه آوریل سال ۲۰۰۹ جریان داشتد اما کره شمالی در اعتراض به آنچه که عدم اجرای تعهدات آمریکا در قبال توقف برنامه هسته ای خود می نامید، از این مذاکرات خارج شد.

چندی پیش کره شمالی اعلام کرده بود که حاضر است به مذاکرات چند جانبه اتمی بازگردد اما نخست باید با آمریکا بطور دوجانبه گفتگو کند.

اما آمریکا گفته بود که تنها در چهارچوب گروه شش جانبه با کره شمالی مذاکره می کند.

کره شمالی گفته بود حاضر است در ازای بسته شدن پیمان صلحی با آمریکا و پایان تحریم هایی که علیه این کشور وضع شده، مذاکرات خلع سلاح هسته ای را از سر بگیرد.

اما کاخ سفید اعلام کرده است که حاضر نیست پیش از سرگیری گفتگوهای اتمی با کره شمالی وارد مذاکره برای انقعاد پیمان صلحی بین دو کشور شود.

رهبر کره شمالی در دیدار این هفته خود از چین و در اقدامی غیر منتظره با تمامی مقامات بلندپایه چین دیدار کرد.

مطالب مرتبط