به روز شده:  18:20 گرينويچ - جمعه 07 مه 2010 - 17 اردیبهشت 1389

حزب محافظه کار: از ائتلاف با لیبرال دموکرات ها استقبال می کنیم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حزب محافظه کار بریتانیا به رهبری دیوید کامرون که موفق به کسب بیش از ۳۰۰ کرسی در پارلمان بریتانیا شده است، حزب لیبرال دموکرات را که تنها ۵۷ کرسی را از آن خود کرده است، دعوت به ائتلاف کرد.

دیوید کامرون روز جمعه هفتم ماه مه (۱۷ اردیبهشت) و در حالی که از پیشی گرفتن حزب خود نسبت به حزب رقیب (حزب کارگر) مطمئن شده بود، گفت که می خواهد با پیشنهادی "بسیار قابل توجه" از حزب لیبرال دموکرات بخواهد تا درباره تشکیل دولت جدید با حزب محافظه کار ائتلاف کند.

آقای کامرون گفته است که از هم اکنون گفتگو های خود را با نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات آغاز کرده است.

قرار است که رهبران این دو حزب فردا (شنبه هشتم ماه مه) با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

پیش از سخنان دیوید کامرون، و در مقابل درب خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ، نخست وزیر بریتانیا که حزب او (حزب کارگر) که بیش از ۲۵۰ کرسی پارلمان را کسب کرده است، اعلام آمادگی کرد تا بر سر تشکیل دولت جدید با حزبی که بیشترین کرسی را کسب کرده است، به مذاکره بنشیند.

آقای براون اعلام کرد که حزبی که بیشترین کرسی را کسب کرده باید با حوصله و صبر با احزاب دیگر بر سر تشکیل دولت جدید رایزنی کند.

او گفت که حزب کارگر آماده این مذاکرات است اما اگر محافظه کاران نخواهند با این حزب مذاکره کنند، آنگاه حزب کارگر که اکنون گوردون براون را ساکن خانه شماره ۱۰ کرده است، به دنبال ائتلاف با حزب لیبرال دموکرات خواهد بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.