به روز شده:  14:47 گرينويچ - جمعه 07 مه 2010 - 17 اردیبهشت 1389

نخستین پارلمان معلق در بریتانیا پس از ۴۰ سال

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اگر چه شمارش آرای انتخابات پارلمان بریتانیا هنوز ادامه دارد، اما نتایج نشان می دهد که برای نخستین بار در ۴۰ سال گذشته، هیچ حزبی موفق به کسب اکثریت کرسی های پارلمان نشده است.

پس از ماه ها رقابت احزاب بریتانیا بر سر تصرف کرسی های پارلمان این کشور، اکنون رقابت ها به پایان رسیده و با نهایی شدن نتایج انتخابات، مذاکرات برای تشکیل دولت جدید آغاز خواهد شد.

حزب محافظه کار که مخالف اصلی گوردون براون و حزب او (حزب کارگر) محسوب می شود، تا بعد از ظهر امروز (جمعه هفتم ماه مه) بیش از سیصد کرسی از پارلمان بریتانیا را به خود اختصاص داده و حزب کارگر با کسب ۲۵۷ کرسی امیدوار است تا در دولت جدید سهم قابل توجهی داشته باشد.

دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار، بعد از ظهر امروز (جمعه هفتم ماه مه) در نخستین سخنان خود پس از آغاز شمارش آرا، با تأکید بر این که نتایج انتخابات بیانگر از مقبولیت افتادن حزب کارگر است، اعلام کرد که رایزنی ها برای تشکیل دولت جدید باید هرچه زودتر انجام شود.

آقای کامرون همچنین گفت که حزب او برای تشکیل دولت جدید آماده مذاکره با تمامی احزاب است و تأکید کرد که محافظه کاران از ائتلاف با حزب لیبرال دموکرات که در بیش از ۵۰ حوزه انتخاباتی برنده شده است، استقبال می کنند.

دقایقی پیش از سخنان دیوید کامرون، و در مقابل درب خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ، نخست وزیر بریتانیا که حزب او (حزب کارگر) تا ظهر امروز تعداد قابل توجهی از کرسی های پارلمان را به حزب رقیب (حزب محافظه کار) واگذار کرده است، اعلام آمادگی کرد تا بر سر تشکیل دولت جدید با حزب که بیشترین کرسی را کسب کرده است به مذاکره بنشیند.

آقای براون اعلام کرد که حزب که بیشترین کرسی را کسب کرده است باید با حوصله و صبر با احزاب دیگر بر سر تشکیل دولت جدید رایزنی کند.

او گفت که حزب کارگر آماده این مذاکرات است اما اگر محافظه کاران نخواهند با این حزب مذاکره کنند، آنگاه حزب کارگر که اکنون گوردون براون را ساکن خانه شماره ۱۰ کرده است، به دنبال ائتلاف با حزب لیبرال دموکرات خواهد بود.

با اعلام نتیجه شمارش آرا در اکثر حوزه های انتخاباتی بریتانیا، هیچ حزبی به تنهایی قادر به تشکیل دولت آینده نخواهد بود.

شمارش آرا در حوزه های انتخابیه بریتانیا از شب گذشته و تنها لحظاتی پس از پایان رأی گیری شروع شد و همچنان ادامه دارد.

در حالیکه نتایج به دست آمده نشان می دهد که حزب محافظه کار، حزب اصلی مخالف در پارلمان قبلی، بیشترین تعداد آرا و شمار کرسی های اعلام شده را کسب کرده اما به اکثریت لازم کرسی ها برای تشکیل دولت دست نیافته است.

اگرچه هنوز نتیجه انتخابات در تعدادی از حوزه ها اعلام نشده اما نتایجی که تاکنون به دست آمده مشخص می کند که هیچ حزبی اکثریت کرسی های مجلس عوام را کسب نکرده و در نتیجه، تشکیل دولت آینده مستلزم همکاری و یا ائتلاف احزاب خواهد بود.

مجلس عوام پارلمان بریتانیا ششصد و پنجاه نماینده دارد و اگر حزبی بتواند دست کم سیصد و بیست و شش کرسی را کسب کند، می تواند با اتکای به اکثریت مطلق کرسی ها، دولت آینده را تشکیل دهد.

تا پیش از این، آخرین مورد پارلمان معلق در بریتانیا در سال 1974 روی داد که حزب مخالف کارگر توانست در مقایسه با حزب حاکم محافظه کار کرسی های بیشتری کسب کند بی آنکه هیچ حزبی به اکثریت لازم دست یافته باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.