به روز شده:  13:32 گرينويچ - جمعه 07 مه 2010 - 17 اردیبهشت 1389

گوردون براون: حزب کارگر آماده مذاکره با حزب محافظه کار است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نخست وزیر بریتانیا که حزب او (حزب کارگر) تا ظهر امروز تعداد قابل توجهی از کرسی های پارلمان را به حزب رقیب (حزب محافظه کار) واگذار کرده است، اعلام آمادگی کرد تا بر سر تشکیل دولت جدید با حزب پیروز به مذاکره بنشیند.

آقای براون که در مقابل درب خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ (خانه نخست وزیر بریتانیا) با خبرنگاران سخن می گفت، اعلام کرد که حزب پیروز باید با حوصله و صبر با احزاب دیگر بر سر تشکیل دولت جدید رایزنی کند.

او گفت که حزب کارگر آماده این مذاکرات است اما اگر محافظه کاران نخواهند با این حزب مذاکره کنند، آنگاه حزب کارگر که اکنون گوردون براون را ساکن خانه شماره ۱۰ کرده است، به دنبال ائتلاف با حزب لیبرال دموکرات خواهد بود.

با اعلام نتیجه شمارش آرا در اکثر حوزه های انتخاباتی بریتانیا، هیچ حزبی به تنهایی قادر به تشکیل دولت آینده نخواهد بود.

شمارش آرا در حوزه های انتخابیه بریتانیا از شب گذشته و تنها لحظاتی پس از پایان رأی گیری شروع شد و همچنان ادامه دارد.

در حالیکه نتایج به دست آمده نشان می دهد که حزب محافظه کار، حزب اصلی مخالف در پارلمان قبلی، بیشترین تعداد آرا و شمار کرسی های اعلام شده را کسب کرده اما به اکثریت لازم کرسی ها برای تشکیل دولت دست نیافته است.

اگرچه هنوز نتیجه انتخابات در تعدادی از حوزه ها اعلام نشده اما نتایجی که تاکنون به دست آمده مشخص می کند که هیچ حزبی اکثریت کرسی های مجلس عوام را کسب نکرده و در نتیجه، تشکیل دولت آینده مستلزم همکاری و یا ائتلاف احزاب خواهد بود.

مجلس عوام پارلمان بریتانیا ششصد و پنجاه نماینده دارد و اگر حزبی بتواند دست کم سیصد و بیست و شش کرسی را کسب کند، می تواند با اتکای به اکثریت مطلق کرسی ها، دولت آینده را تشکیل دهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.