موفقیت زنان آسیایی تبار در انتخابات بریتانیا

پریتی پاتل
Image caption این نامزد پیروز می گوید زنان آسیایی موفقیت چشمگیری کسب کرده اند

انتخابات عمومی اخیر در بریتانیا برای زنان آسیایی تبار موفقیتی چشمگیر به همراه داشت.

برای اولین بار شش زن آسیایی تبار توانستند به عنوان نماینده مجلس به ساختمان وست مینستر راه پیدا کنند.

اولین مرد آسیایی تبار حدود ۱۲۰ سال پیش یعنی در سال ۱۸۹۲ به عنوان نماینده پارلمان بریتانیا به ساختمان وست مینستر راه یافت. انتخاب اولین زن سیاهپوست به عنوان نماینده، به بیش از بیست سال پیش بر می گردد.

اما انتخاب زنان آسیایی تبار به عنوان عضو پارلمان برای اولین بار در انتخابات اخیر محقق شد. حزب کارگر، تشویق زنان برای حضور فعال در انتخابات و نامزدی برای نمایندگی مجلس را امسال از سیاست های خود در مبارزات انتخاباتی قرار داده بود.

به این ترتیب در چند حوزه طرفدار حزب کارگر چندین زن آسیایی خود را نامزد نمایندگی مجلس کردند که در نهایت پنج نفر از آنها موفق شدند به پارلمان راه پیدا کنند.

حزب محافظه کار با این ایده که تمام احزاب در بعضی حوزه ها فقط کاندیدای زن معرفی کنند موافقت نکرده بود. اما به هر حال از این حزب هم یک نماینده زن آسیایی تبار به مجلس راه پیدا کرد.

پریتی پاتل، این نامزد پیروز در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون زنان آسیایی تبار نتوانستند به مجلس راه پیدا کنند می گوید:

"حرف من این است که من مدت هاست در سیاست فعال بوده ام. من یک فعال اجتماعی با سابقه هستم و این موضوع را که زنانی مثل من تا کنون انتخاب نشده اند، بسیار ناراحت کننده می دانم. اما فکر می کنم الان پیروزی بزرگی کسب کرده ایم."

یکی از چالش های پیش از انتخابات در مرحله اول، ترغیب زنان آسیایی تبار به شرکت در انتخابات و نامزد شدن بود.

بعضی از آن ها از طرف خانواده هایشان منع می شدند و برخی هم در کنار کار سیاسی شان، مشغولیت های مربوط به خانه داری و بچه داری، وقت و توانی برای نامزدی نمی گذاشت. این نگرانی هم وجود داشت که در حوزه هایی که زنان آسیایی تبار نامزد می شوند، مردان آسیایی تبار به آنها رای ندهند.

اکنون پیروزی شش زن آسیایی تبار کمک خواهد کرد تا پارلمان، نمودی از جامعه مدرن بریتانیا باشد.