به روز شده:  23:22 گرينويچ - جمعه 07 مه 2010 - 17 اردیبهشت 1389

آغاز مذاکرات حزب محافظه کار با لیبرال دموکرات ها

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقام های ارشد حزب محافظه کار و لیبرال دموکرات بریتانیا تا شامگاه جمعه مشغول مذاکره برای تشکیل دولت بعدی بودند.

یک روز پس از پایان رای گیری در بریتانیا هنوز روشن نیست چه حزبی مسئولیت دولت بعدی این کشور را بر عهده خواهد گرفت.

حزب محافظه کار بریتانیا به رهبری دیوید کامرون موفق به کسب بیش از ۳۰۶ کرسی در پارلمان بریتانیا شده است و تنها نیاز به ۲۰ کرسی برای تشکیل دولت دارد.

حزب کارگر که ۲۵۸ کرسی بدست آورده نیز ابراز آمادگی کرده با لیبرال دموکراتها گفتگو کند.

ویلیام هیگ شامگاه جمعه پس از بیرون آمدن از جلسه گفتگو با با همتایان لیبرال دموکرات خود گفت تنها چیزی که می تواند بگوید این است که ملاقات اولیه انجام شده است.

نیک کلگ رهبر حزب لیبرال دمکرات که تنها ۵۷ کرسی را از آن خود کرده است از گفتگو با خبرنگاران خودداری کرد. سیمون هیوز یکی از سخنگویان او گفت نمی تواند پیش بینی کند اما "همه چیز محتاطانه پیش می رود."

این گفتگوها قرار است روز شنبه نیز ادامه یابد. نمایندگان لیبرال دموکرات پارلمان بریتانیا نیز برای بررسی پیشنهادهای آقای کامرون ملاقات خواهند کرد.

با قطعی شدن نتایج انتخابات سراسری بریتانیا این اولین بار است که طی ۳۶ سال گذشته هیچ حزبی موفق به کسب اکثریت کرسی های پارلمان نمی شود.

آقای کامرون هنگامیکه از پیشی گرفتن حزب خود نسبت به حزب رقیب (حزب کارگر) مطمئن شد با صدور بیانیه ای اظهار داشت می خواهد با پیشنهادی "بسیار قابل توجه" از حزب لیبرال دموکرات بخواهد برای تشکیل دولت جدید با حزب محافظه کار ائتلاف کند.

به گفته نیک رابینسون خبرنگار بی بی سی این پیشنهاد ممکن است شامل مناصبی در کابینه نیز باشد.

آقای کامرون گفته است که از هم اکنون مذاکرات خود را با نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات آغاز کرده است.

قرار است که رهبران این دو حزب فردا (شنبه) با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

پیش از سخنان دیوید کامرون، و در مقابل خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ، گوردون براون نخست وزیر بریتانیا و رهبر حزب کارگر اعلام آمادگی کرد تا بر سر تشکیل دولت جدید با حزبی که بیشترین کرسی را کسب کرده است، به مذاکره بنشیند.

آقای براون اعلام کرد که حزبی که بیشترین کرسی را کسب کرده باید با حوصله و صبر با احزاب دیگر بر سر تشکیل دولت جدید رایزنی کند.

او گفت که حزب کارگر آماده این مذاکرات است اما اگر محافظه کاران نخواهند با این حزب مذاکره کنند، آنگاه حزب کارگر که اکنون گوردون براون را ساکن خانه شماره ۱۰ کرده است، بدنبال ائتلاف با حزب لیبرال دموکرات خواهد بود.

در موارد مشابه پیشین معمولا به نخست وزیر وقت این فرصت داده شده که دست به ائتلاف و تشکیل دولت بزند. اما آقای کامرون می گوید چون حزبش بیشترین کرسی ها را از آن خود کرده آقای براون دیگر نمی تواند به کار خود ادامه دهد.

آقای کلگ نیز گفته است این نتایج نشان می دهد حزب محافظه کار باید تشکیل حکومت دهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.