هشدار نسبت به افزایش کودکان کار در جهان

کودکان کارگر
Image caption آمار کلی مربوط به کارگران کودک طی سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ کاهش یافته است اما در برخی مناطق آمار افزایش یافته است

سازمان بین المللی کار هشدار داد که بحران فعلی اقتصاد جهانی، تلاش های این نهاد وابسته به سازمان ملل برای ریشه کن کردن کار کودکان را به مخاطره افکنده است.

این سازمان در تازه ترین گزارش خود می گوید آمار کلی مربوط به کارگران کودک طی سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ کاهش یافته است اما در برخی مناطق این آمار افزایش نشان می دهد.

طبق این گزارش، در این مناطق کودکان کماکان به کار گرفته می شوند و به ویژه پسران نوجوان به ناچار با ترک مدرسه، سر کار می روند.

سازمان بین المللی کار می گوید در آفریقای سیاه، از هر چهار کودک، یک نفر آنها کار می کند و آمار کارگران کودک در این منطقه افزایش یافته است.

بنابر گزارش این نهاد وابسته به سازمان ملل، در جهان نیز تعداد پسران نوجوانی که سر کار می روند، افزایش نشان می دهد.

سازمان بین المللی کار از دولت های سراسر جهان خواسته تا اقدامات بیشتری برای جلوگیری از کار کودکان انجام دهند.

گزارشها نشان می دهد تعداد کودکان زیر هجده سالی که کار می کنند، با کاهش سه درصدی از ۲۲۲ میلیون نفر در سال ۲۰۰۴ به ۲۱۵ میلیون نفر در سال ۲۰۰۸ رسیده است.

کنستانس توماس، یک متخصص سازمان بین المللی کار می گوید بحران اقتصادی منجر شده تا کودکان بیشتری سر کار فرستاده شوند.

به گفته او، در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، کاهش بودجه آموزشی و افزایش شهریه مدارس باعث شده تا بسیاری از خانواده ها نتوانند کودکان خود را به مدرسه بفرستند چون توانایی پرداخت هزینه ها را ندارند.

مطالب مرتبط