جستجوی گمشدگان و رفع عواقب سیل در کولاب

پیامدهای سیل در کولاب
Image caption دهها نفر در اثر سیل در کولاب کشته و ناپدید شده‌اند

یک روز پس از بیم و وحشت عمومی از جاری شدن سیلابی که در اثر آن چندین نفر کشته و ناپدید شدند، وضعیت در شهر کولاب، در جنوب تاجیکستان، به حالت عادی درآمده، ولی بسیاری از افراد به جستجویی گمشدگان خویش مشغولند.

منابع محلی می‌گویند که روز شنبه هوا صاف بوده و مردم به تازه کردن خاک و گل و سنگ‌ریزه در رودخانه‌ای پرداخته اند که از میانه‌ شهر کولاب می‌گذرد. ماشین و تجهیزات برای پاکسازی کانال و آبراه فراهم شده و امور رفع عواقب سیل ادامه‌ دارد.

روز جمعه مقامهای امور اضطراری تاجیکستان اعلام کردند که تنها در شهر کولاب دستیکم هشت نفر مرده و 40 تن دیگر ناپدید شده‌اند. در ناحیه شورا‌‌آباد نیز دستیکم شش نفر کشته شده‌اند. در منطقه نارک نیز یک نفر در آبخیزی کشته شده است.

در مجموع، منابع دولت از تلف شدن 22 نفر خبر داده‌اند، ولی شاهدان عینی می‌گویند تلفات سیل در منطقه احتمالاً از 60-70 نفر بیشتر است. تنها در شهر کولاب 15 نفر کشته شده اند و 25 نفر نیز ناپدید هستند.

آلبوم عکس از محل حادثه

یک شاهد عینی در محل حادثه به بی بی سی گفت که پیرمردی به جستجوی پسر و عروس و دو نبیره خود مشغول است. به گفتة وی، تنها نظامیان اجساد هفت نفر را روز جمعه از زیر خاک و گل بیرون آورده‌اند. وی می‌گوید تلفات جانی احتمالاً 50-60 نفر را تشکیل می‌دهد و اکثر گمشدگان زنان و کودکان هستند.

"نهالبی" نام ساکن محلی نیز به بی بی سی گفت که دیروز جسد زنی در محلة چرمگران پیدا شده و پیوندانش او را برای انجام مراسم جنازه و دفن به ناحیه مؤمن‌‌آباد، در فاصله از دورتر از شهر کولاب، برده‌اند.

یک منبع محلی نیز گفت که روز جمعه گروههای نجات یک مرده را پیدا کرده و ده فرد زنده را که در محلی ناامن پناه برده بودند، از تهدید سیل نجات داده‌اند.

علی مجید، یک خبرنگار محلی، می‌گوید که روز شنبه حضور نیروهای پلیس نیز در محلات آسیب‌دیده به خاطر جلوگیری از موارد احتمالی دزدی یا غارت اموال تقویت یافته است. همچنین نظامیان در امور پاکسازی و رفع عواقب حادثه به مردم کمک می‌کنند.

Image caption خسارات اولیه 100 میلیون دلار برآورد شده است

به گفتة وی، روز شنبه هنوز هیچ جسدی در جریان پاکسازی عواقب سیل پیدا نشده است. شیرین‌جان سفرزاده، خبرنگار دیگر محلی، می‌گوید سازمان هلال احمر به ارائه کمکهایی به آسیب‌دیدگان آغاز کرده است و سازمانهای دیگر امدادگر به تهیه فهرست آسیب‌دیدگان و تدارکات کمک به آنها مشغولند.

در همین حال، ابتکارات عمومی برای جمع‌آوری مبلغ و کمکهای بشردوشتانه برای آسیب‌دیدگان سیل در منطقة کولاب آغاز شده و مردم برخی از منطقه‌های دیگر کشور کمکهایی برای آسیب‌دیدگان کولاب جمع‌آوری می‌کنند.

از جمله، به گفته دوست مراد زبیرف، یک مسئول کمیته امور اضطراری تاجیکستان، ستاد این کمیته در شهر پنجکنت، در شمال کشور، 100 خیمه و مقداری لوازم خانه و روزگار به کولار ارسال کرده است.

بانک امانت‌‌گذاری تاجیکستان، "امانتبانک"، نیز برای کمک به آسیب‌دیدگان حادثة طبیعی در منطقة کولاب صندوقی باز کرده و از مردم خواسته است کمکهای خود را به آسیب‌دیدگان دریغ ندارند.

رئیس جمهوری تاجیکستان بعد از ظهر روز جمعه به کولاب رفت و با مردم آسیب‌دیده دیدار داشت. منابع ریاست جمهوری می‌گویند پرزیدنت رحمان مقامات محلی و مسئولان امور اضطراری را دستور داده است که در مدت 10 روز خسارات سیل را ارزیابی کنند.

آقای رحمان همچنین کمیته زمینسازی را موظف کرده است که در زود ترین فرصت برای آسیب‌دیدگان زمین جدا کند و مقامات "منتظر کمک امدادگران خارجی نشده" خودشان تا 6 نوامبر برای تمامی خانواده‌های آسیب‌دیده منازلی بنیاد نمایند.

ارزیابیهای مقدماتی حاکی است که خانه‌های بیش از یک و نیم هزار خانواده در شهر کولاب از سیل زیان دیده، دو و نیم هزار هکتار از مزارع، 150 کیلومتر از راههای ماشین گرد و 12 پول ارتباطی کاملاً خراب شده‌اند. در ناحیه واسع نیز 28 خانه و دو پول ویران شده، 303 منزل دیگر جدا آسیب دیده‌اند.

Image caption بسیاریها به جستجویی گمشدگان خویش مشغولند

همچنین، 1100 هکتار از کشتزارها در این ناحیه خراب شده است. در ناحیه مؤمن‌‌آباد نیز 278 خانه آسیب دیده و از جمله 30 خانه کاملاً خراب شده است، 9 پول ویران و 100 کیلومتر راه خراب شده است.

امامعلی رحمان همچنین مقامات ذیدخل را موظف کرده است که برای تقویت استحکامات ساحل رودخانه‌ها و به مجرای خود برگرداندن رودخانه‌های سرخاب، یاخسو و طیبلی تدابیری ‌اندیشند.

بسیاری از مردم محلی هم اکنون این سؤال را مطرح می‌کنند که مبالغ تخصیص شده برای استحکامات ساحل رودخانه طیبلی در گذشته کجا مصرف شده است؟ یک ساکن محلی می‌گوید مردم از چندی قبل در مورد تازه کردن بستر این رودخانه و باز کردن راه سیل به مقامات مراجعه کرده بودند، ولی کسی به حرف آنها گوش نکرده بود.

کمیسییون ویژة رسیدگی به عواقب سیل در منطقه کولاب که مرادعلی علی‌مردان، معاون نخست‌وزیر تاجیکستان، به آن رهبری می‌کند، میزان اولیة خسارات وارده را بیش از 100 میلیون دلار برآورد کرده است.

در سال جاری این دومین سیل و آبخیزی پرگزند و مرگبار در منطقه کولاب، در جنوب تاجیکستان، محسوب می‌شود. پیشتر مقامات محلی اعلام کرده بودند که بارشهای شدید و سیل و آبخیزی هایی که در میانه‌ آوریل در منطقه کولاب رخ داد، 150 میلیون سامانی یا معادل حدود 35 میلیون دلار بر اقتصاد منطقه زیان آورده است.