به روز شده:  11:50 گرينويچ - شنبه 08 مه 2010 - 18 اردیبهشت 1389

لیبرال دموکرات‌های بریتانیا پیشنهاد تقسیم قدرت را بررسی می‌کنند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا امروز شنبه ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) با نمایندگان بلندپایه این حزب در پارلمان دیدار کرده تا پیشنهاد شریک شدن در قدرت با حزب محافظه کار را با آنها به بحث بگذارد.

آقای کلگ هنگام ورود به محل گفت و گوها به خبرنگاران گفت که مذاکره با حزب محافظه کار را با "روحیه ای سازنده" دنبال خواهد کرد.

او گفت که با محافظه کاران در مورد "اصلاح منصفانه در نظام مالیاتی"، "رویکرد تازه به آموزش"، "رویکرد تازه به اقتصاد" و "اصلاح بنیادی در نظام انتخاباتی" گفت و گو خواهد کرد.

اما ساختار حزب لیبرال دموکرات به گونه ای است که آقای کلگ برای هر توافقی بر سر تقسیم قدرت (یا حمایت از یکی از دو حزب اصلی برای تشکیل دولت) باید موافقت دو سوم نمایندگان حزب خود در پارلمان را به دست آورده باشد.

با گذشت بیش از یک روز از پایان یافتن رأی گیری در انتخابات عمومی بریتانیا که به تشکیل یک پارلمان معلق (پارلمانی که هیچ حزبی در آن اکثریت مطلق ندارد) انجامید، هنوز روشن نیست که چه کسی نخست وزیر دولت بعدی خواهد بود.

حزب محافظه کار در این انتخابات بیش از سایر احزاب رأی آورد و ۳۰۶ کرسی پارلمان را به خود اختصاص داد، اما برای تشکیل دولت دست کم به ۲۰ کرسی دیگر نیاز دارد.

دیوید کامرون، رهبر این حزب برای همکاری با حزب لیبرال دموکرات که در انتخابات با کسب ۵۷ کرسی در رده سوم قرار گرفت، اعلام آمادگی کرده و مذاکرات میان نمایندگان دو حزب بر سر جزئیات توافق احتمالی از دیشب آغاز شده است.

اما گوردن براون، نخست وزیر فعلی بریتانیا و رهبر حزب کارگر هم برای مذاکره با حزب لیبرال دموکرات اعلام آمادگی کرده است. آقای براون روز جمعه با آقای کلگ به مدت چهل دقیقه مکالمه تلفنی داشته است. هنوز جزئیات این مکالمه فاش نشده است.

سیاست های حزب لیبرال دموکرات بیشتر به حزب کارگر نزدیک است و به عقیده ناظران شریک شدن این حزب در قدرت با حزب محافظه کار می تواند خلاف ایدئولوژی و اصول این حزب تعبیر شود.

سهم متفاوت احزاب از کل آرا و کرسی‌های مجلس

از سوی دیگر حزب کارگر در این انتخابات بیش از ۹۰ کرسی پارلمان را از دست داده است و گوردون براون، رهبر این حزب در حال حاضر در نزد افکار عمومی بریتانیا محبوب نیست.

بنابراین حزب لیبرال دموکرات که در انتخابات نتوانست موفقیتی را که بر اساس نظرسنجی ها برای این حزب پیش بینی می شد به دست آورد، اکنون با انتخابی دشوار مواجه است.

تغییر نظام انتخاباتی

یکی از اهداف اصلی حزب لیبرال دموکرات که اعضای آن سال های طولانی به دنبال آن بوده اند، تغییر نظام انتخاباتی بریتانیا به گونه ای است که سهم هر حزب از کرسی های پارلمان، معادل سهم آن حزب از کل آرا باشد.

در حال حاضر نحوه حوزه بندی انتخاباتی در بریتانیا به گونه ای است که میزان جمعیت در حوزه های مختلف بسیار متفاوت است و در نتیجه نامزدهای انتخاباتی در برخی از حوزه ها برای ورود به پارلمان به آرایی بسیار کمتر از نامزدهای حوزه های دیگر نیاز دارند.

این نظام انتخاباتی باعث می شود که سهم احزاب مختلف از کل آرا با سهمی که از کرسی های پارلمان به دست می آورند همخوانی نداشته باشد.

به عنوان نمونه در انتخابات اخیر حزب محافظه کار با کسب ۳۶.۱ درصد کل آرا ۳۰۶ کرسی، حزب کارگر با کسب ۲۹ درصد آرا ۲۵۸ کرسی و حزب لیبرال دموکرات با کسب ۲۳ درصد آرا ۵۷ کرسی پارلمان را به دست آورده اند.

اما اگر سهم احزاب از کرسی های پارلمان بر اساس سهم آنها از کل آرا درنظر گرفته می شد، اکنون حزب لیبرال دموکرات ۱۴۹ کرسی، حزب کارگر ۱۸۸ کرسی و حزب محافظه کار ۲۳۴ کرسی پارلمان را در اختیار داشت.

این مقایسه نشان می دهد که اهمیت تغییر نظام انتخاباتی بریتانیا برای حزب لیبرال دموکرات تا چه حد است.

پیش از انتخابات گفته می شد که در صورت تشکیل یک پارلمان معلق، حزب لیبرال دموکرات برای ائتلاف با هر یک از احزاب اصلی شرایطی خواهد داشت که موافقت با تغییر نظام انتخاباتی یکی از مهم ترین آنها خواهد بود.

اما حزب محافظه کار هنوز حاضر نشده است که با برگزاری رفراندوم برای تغییر این نظام موافقت کند و آقای براون، رهبر محافظه کارها تنها به تشکیل کمیته ای مشترک از احزاب مختلف برای بررسی موضوع رضایت داده است.

این در حالی است که حزب کارگر با برگزاری رفراندوم موافق است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.