پیروزی انتخاباتی محافظه کاران در ایالت یوتای آمریکا

Image caption این سناتور ۱۸ سال در سنا حضور داشت

سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا از کاندیدای گروه محافظه کار "جشن چای" (Tea Party) در مبارزات مقدماتی انتخابات میان دوره ای شکست خورد.

جنبش اعتراضی که در آمریکا به نام جشن چای یا "تی پارتی" شناخته می شود، نام خود را از جنبش ضد استعماری قرن هجدهم میلادی در شهر بوستون اقتباس کرده است و با سیاست های داخلی دولت اوباما به شدت مخالفت است.

بیشتر اعضای این جنبش از محافظه کاران و طرفداران سنتی حزب جمهوریخواه هستند.

مایک لی کاندیدای این جنبش در ایالت یوتا توانسته است که سناتور رابرت بنت (Robert Bennett) یکی از دو سناتور این ایالت در سنا را در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان شکست دهد.

آقای لی هنوز باید با رقیب انتخاباتی دیگری بنام تیم بریجواتر برای کسب کاندیدایی نهایی حزب جمهوریخواه برای شرکت در رقابت های انتخاباتی ماه نوامبر مبارزه کند.

کارشناسان شکست سناتور جمهوریخواه که ۱۸ سال در سنا فعالیت داشت را مهم ارزیابی کرده اند. او اولین سناتور آمریکایی از حزب جمهوریخواه است که توسط جناح راست حزب خود شکست خورده است.

اعضای جنبش جشن چای می گویند افکار آنها در نهادهای حکومتی در واشنگتن جایی ندارد.

آنها می خواهند در انتخابات میان دوره ای در ماه نوامبر علیه دموکرات ها و حتی جمهوریخواهانی که به گفته آنها در برابر سیاست های اوباما ضعیف عمل کرده اند، تلافی کنند.

محافظه کاران آمریکا با برنامه باراک اوباما برای اصلاح نظام بیمه های درمانی مخالفند و خواستار لغو قانونی هستند که به تازگی در این رابطه تصویب شده است.

این افراد مخالف افزایش هزینه های دولت فدرال هستند و با برنامه های دولت برای خروج اقتصاد ملی از رکود به خاطر پرهزینه بودنشان مشکل دارند.

انتخابات میان دوره ای آمریکا ماه نوامبر برگزار می شود. برخی از کاندیداهای حزب جمهوریخواه خود را به جنبش جشن چای نزدیک کرده اند.

مطالب مرتبط