به روز شده:  18:33 گرينويچ - شنبه 08 مه 2010 - 18 اردیبهشت 1389

حمایت لیبرال دموکرات ها از مذاکره با محافظه کاران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اعضای حزب لیبرال دموکرات بریتانیا حمایت کامل خود را از تصمیم نیک کلگ، رهبر این حزب برای مذاکره با حزب محافظه کار برای تشکیل دولت ائتلافی اعلام کرده اند.

آقای کلگ می گوید حزب محافظه کار بیشترین کرسی های مجلس عوام را در انتخابات این کشور به دست آورده است و ترجیح می دهد با این حزب درباره تشکیل ائتلاف مذاکره کند.

با گذشت بیش از یک روز از پایان یافتن رأی گیری در انتخابات عمومی بریتانیا که به تشکیل یک پارلمان معلق (پارلمانی که هیچ حزبی در آن اکثریت مطلق ندارد) انجامید، هنوز روشن نیست که چه کسی نخست وزیر دولت بعدی خواهد بود.

حزب محافظه کار در این انتخابات بیش از سایر احزاب رأی آورد و ۳۰۶ کرسی پارلمان را به خود اختصاص داد، اما برای تشکیل دولت دست کم به ۲۰ کرسی دیگر نیاز دارد.

دیوید کامرون، رهبر این حزب برای همکاری با حزب لیبرال دموکرات که در انتخابات با کسب ۵۷ کرسی در رده سوم قرار گرفت، اعلام آمادگی کرده و مذاکرات نمایندگان دو حزب شروع شده است.

این در حالی است که گوردون براون همچنان نخست وزیر بریتانیا است. او در گفت و گوی تلفنی با آقای کلگ به او پیشنهاد داد در صورت عدم توافق لیبرال دموکرات های و محافظه کاران برای تشکیل دولت، با او وارد مذاکره شود.

دیوید لاوز، مذاکره کننده حزب لیبرال دموکرات به خبرنگاران گفته است که اعضای این حزب به طور قاطع از راهبرد نیک کلگ برای در اولویت قرار دادن حزب محافظه کار حمایت کرده اند.

ساختار حزب لیبرال دموکرات به گونه ای است که آقای کلگ برای هر توافقی بر سر تقسیم قدرت (یا حمایت از یکی از دو حزب اصلی برای تشکیل دولت) باید موافقت دو سوم نمایندگان حزب خود در پارلمان را به دست آورده باشد.

آقای لاوز گفت رهبری حزب دموکرات مصلحت کشور را مقدم بر منافع خود می داند و می خواهد به ایجاد دولتی با ثبات کمک کند.

سهم متفاوت احزاب از کل آرا و کرسی‌های مجلس

به گفته آقای لاوز، مذاکرات انجام شده سازنده بوده ولی مشخص نکرد که آیا لیبرال دموکرات موضوع برگزاری همه پرسی برای اصلاح نظام انتخاباتی را به عنوان پیش شرط تشکیل ائتلاف با محافظه کاران مطرح کرده اند یا خیر؟

آقای کلگ پس از اطمینان از حمایت حزبش از گفتگوهای پیش رو برای شریک شدن در قدرت با محافظه کاران، در حال بررسی پیشنهادهای محافظه کاران با هیات مدیره حزب لیبرال دموکرات است.

اصلاح نظام مالیاتی، رویکرد تازه به بخش های آموزش و اقتصاد و اصلاح بنیادی نظام انتخاباتی از موضوع های مذاکرات دو حزب است.

تغییر نظام انتخاباتی

یکی از اهداف اصلی حزب لیبرال دموکرات که اعضای آن سال های طولانی به دنبال آن بوده اند، تغییر نظام انتخاباتی بریتانیا به گونه ای است که سهم هر حزب از کرسی های پارلمان، معادل سهم آن حزب از کل آرا باشد.

در حال حاضر نحوه حوزه بندی انتخاباتی در بریتانیا به گونه ای است که میزان جمعیت در حوزه های مختلف بسیار متفاوت است و در نتیجه نامزدهای انتخاباتی در برخی از حوزه ها برای ورود به پارلمان به آرایی بسیار کمتر از نامزدهای حوزه های دیگر نیاز دارند.

این نظام انتخاباتی باعث می شود که سهم احزاب مختلف از کل آرا با سهمی که از کرسی های پارلمان به دست می آورند همخوانی نداشته باشد.

به عنوان نمونه در انتخابات اخیر حزب محافظه کار با کسب ۳۶.۱ درصد کل آرا ۳۰۶ کرسی، حزب کارگر با کسب ۲۹ درصد آرا ۲۵۸ کرسی و حزب لیبرال دموکرات با کسب ۲۳ درصد آرا ۵۷ کرسی پارلمان را به دست آورده اند.

اما اگر سهم احزاب از کرسی های پارلمان بر اساس سهم آنها از کل آرا درنظر گرفته می شد، اکنون حزب لیبرال دموکرات ۱۴۹ کرسی، حزب کارگر ۱۸۸ کرسی و حزب محافظه کار ۲۳۴ کرسی پارلمان را در اختیار داشت.

این مقایسه نشان می دهد که اهمیت تغییر نظام انتخاباتی بریتانیا برای حزب لیبرال دموکرات تا چه حد است.

پیش از انتخابات گفته می شد که در صورت تشکیل یک پارلمان معلق، حزب لیبرال دموکرات برای ائتلاف با هر یک از احزاب اصلی شرایطی خواهد داشت که موافقت با تغییر نظام انتخاباتی یکی از مهم ترین آنها خواهد بود.

اما حزب محافظه کار هنوز حاضر نشده است که با برگزاری رفراندوم برای تغییر این نظام موافقت کند و آقای براون، رهبر محافظه کارها تنها به تشکیل کمیته ای مشترک از احزاب مختلف برای بررسی موضوع رضایت داده است.

این در حالی است که حزب کارگر با برگزاری رفراندوم موافق است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.