عریقات: گفتگوهای غیر مستقیم با اسرائیل رسما آغاز شد

عریقات - آرشیو
Image caption صائب عریقات - عکس آرشیوی

صائب عریقات، از مقامات ارشد تشکیلات خودگردان فلسطینی که سرپرستی مذاکرات با اسرائیل را بر عهده داشته است، روز یکشنبه (9 مه)، اعلام کرد گفتگوهای غیرمستقیم با اسرائیل رسما آغاز شده است.

آقای عریقات در حالی که جورج میچل، فرستاده باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگوهای صلح خاورمیانه در کنارش ایستاده بود، در شهر رام الله کرانه باختری گفت: "گفتگوهای غیر مستقیم آغاز شده است."

مذاکرات غیرمستقیم قرار بود در ماه مارس انجام بگیرد اما به دلیل جدلی که بر سر ساخت خانه های جدید برای یهودیان در کرانه باختری رخ داد، متوقف شد.

با اعلام خبر امروز، این اولین بار در دو سال گذشته است که دو طرف تن به مذاکرات رسمی، هر چند که غیرمستقیم، داده اند.

فلسطینی ها از دسامبر سال 2008 که اسرائیل به نوار غزه حمله کرد از شرکت در مذاکرات رسمی با این کشور خودداری کرده بود.

با چهار ماه گفتگوهای رسمی موافقت شده است؛ این گفتگوها با میانجیگیری جورج میچل انجام می گیرد.

اکنون آقای میچل باید از یک سو به سوی دیگر در حرکت باشد؛ او امیدوار است تا چهار ماه دیگر مذاکرات از شکل غیرمستقیم به گفتگوهای حضوری تبدیل شود.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که او می خواهد گفتگوهای غیرمستقیم با فلسطینیان هر چه زودتر به مذاکرات رو به رو تبدیل شود.

او در جلسه هفتگی کابینه اش گفت: "دستیابی به صلح، با وجود یک فاصله یا با کنترل از راه دور امکان پذیر نیست. ما با فلسطینیان همسایه هستیم. با گذشت زمان نمی توان بر این تصور باقی ماند که اتخاذ تصمیمات و توافق ها در باره مسائل مهمی چون امنیت و منافع ملی دو طرف، بدون آنکه در یک اتاق و سر یک میز نشسته باشیم، امکان پذیر است."

آقای میچل در یک هفته گذشته چند بار محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از یک سو و نخست وزیر اسرائیل از سوی دیگر ملاقات کرده است.

گزارشگران می گویند آغاز مذاکرات رسمی و غیر مستقیم میان اسرائیل و فلسطینیان اولین دستاورد محکم دولت باراک اوباماست اما در عین حال آنها می گویند روند صلح در حالی بار دیگر به جریان افتاده است که دو طرف متخاصم انتظار چندانی نداشته اند که نتیجه بخش باشد و عدم اطمینان آنها به یکدیگر عمیق است.

مطالب مرتبط