آمریکا: طالبان پاکستان طراح بمبگذاری نافرجام در نیویورک بودند

Image caption مقام های آمریکایی ابتدا به القاعده مظنون بودند

اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا می گوید این کشور مدرکی در دست دارد که نشان می دهد طالبان پاکستان طراح بمبگذاری نافرجام در میدان تایمز شهر نیویورک بوده است.

آقای هولدر روز یکشنبه (9 مه)، گفت پیکارجویان طالبان به امکان پذیر شدن توطئه برای اجرای این حمله کمک و "احتمالا هزینه آن را نیز تامین کرده اند."

مقام های آمریکا قبلا انکار کرده بودند که این گروه طراح حمله نافرجام اول ماه مه بوده است.

یک شهروند پاکستانی الاصل آمریکا به تلاش برای بمبگذاری در مرکز توریستی نیویورک متهم شده و در بازداشت است.

اریک هولدر گفته است که فیصل شهزاد، سی ساله، ساکن ایالت کاناتیکت، با بازجویان همکاری و اعتراف کرده است در منطقه وزیرستان پاکستان آموزش دیده چگونه بمب بسازد.

او یکشنبه به تلویزیون ای بی سی گفت: "ما اکنون به مدارکی دست یافته ایم که نشان می دهد طالبان پاکستان طراح این حمله بوده است. ما می دانیم آنها انجام این حمله را امکان پذیر کرده اند و فیصل شهزاد طبق دستور آنها در حمله مشارکت کرده است."

اریک هولدر افزود مدرکی در دست نیست که نشان دهد دولت پاکستان از این توطئه خبر داشته است.

او همچنین گفت دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا فعلا از میزان همکاری پاکستان با تحقیقات در باره توطئه نافرجام در نیویورک، راضی است.

نیروهای امنیتی پاکستان روز سه شنبه (چهارم مه)، دسته کم دو نفر را در شهر کراچی به اتهام ارتباط با فیصل شهزاد بازداشت کردند.

مدلین موریس، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن، می گوید اگر گفته های مقام های آمریکایی ثابت شود، این اولین بار خواهد بود که طالبان پاکستان با توطئه ای تروریستی در خاک آمریکا مرتبط شده است.

مواد منفجره شامل سیلندرهای گاز، بنزین، فشفشه و کود شیمیایی در یک خودروی تویوتا جاسازی شده بود که در پی گزارش یک شهروند به پلیس، از انفجار احتمالی آن جلوگیری شد.

اریک هولدر پیشتر گفته بود که فیصل شهزاد اطلاعات مفیدی را در اختیار بازجویان قرار داده است.

مقام های آمریکایی می گویند که او در فوریه سال ۲۰۱۰ میلادی از پاکستان به آمریکا بازگشته است.

مطالب مرتبط