مذاکرات تازه احزاب محافظه کار و لیبرال دموکرات بریتانیا برای تشکیل دولت

(چپ به راست) نیک کلگ، دیوید کامرون و گوردون براون
Image caption رهبر سه حزب اصلی بریتانیا

مذاکره کنندگان ارشد از احزاب محافظه کار و لیبرال دموکرات بریتانیا، در تلاش برای رسیدن به توافق در مورد تقسیم قدرت سیاسی این کشور، مذاکرات خود را روز یکشنبه (9 مه)، ادامه داده ند.

ویلیام هیگ، یکی از اعضای ارشد حزب محافظه کار، در حالی که برای شرکت در مذاکرات امروز به سمت محل برگزاری گفتگوها می رفت، به خبرنگاران گفت "جو مذاکرات بسیار سازنده بوده است."

کیت آدمز، گزارشگر بی بی سی می گوید هر چند که اظهارات محافظه کاران مثبت بوده است، بلاتکلیفی سیاسی بریتانیا همچنان ادامه دارد.

حزب محافظه کار در انتخابات سراسری اخیر بریتانیا بیش از دو حزب دیگر رای آورد اما نتوانست اکثریت کرسی های پارلمان را که لازمه تشکیل دولت آینده این کشور است، کسب کند.

به همین دلیل حزب محافظه کار بریتانیا مجبور شده است برای تشکیل دولت جدید در پی جلب حمایت سایر احزاب این کشور باشد.

دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار روز یکشنبه گفت چاره ای جز مصالحه ندارد.

اما به گفته گزارشگر بی بی سی امر مهم این است که او تا چه حد حاضر است برای تشکیل دولت ائتلافی زیر بار اصلاح سیستم رای گیری رود.

بنا به سیستم انتخاباتی کنونی بریتانیا، رای گیری در هر حوزه برای انتخاب نماینده ای در پارلمان، فقط یک دور انجام می گیرد و هر کسی که بالاترین امتیاز را به دست آورده باشد، پیروز تلقی می شود حتی اگر حزب این فرد کمتر از پنجاه درصد از آرای سراسری را کسب کرده باشد.

اصلاح سیستم انتخابات به این معنی خواهد بود که احزاب متناسب با تعداد رایی که در کل انتخابات کسب کرده اند، در پارلمان کرسی داشته باشند.

در همین حال، نتیجه یک نظرسنجی که امروز منتشر شده است، نشان می دهد قطعی نبودن نتیجه انتخابات سراسری اخیر، که باعث شده است یک حزب واحد نتواند دولت آتی بریتانیا را تشکیل دهد، موضوع تقسیم کرسی های پارلمانی متناسب با تعداد آرای به دست آمده را به بحث داغی در این کشور تبدیل کرده است.

گزارشگر بی بی سی می گوید حزب لیبرال دموکرات، که به دلیل سیستم انتخاباتی کنونی در پارلمان حضور پررنگی نخواهد داشت، حامی اصلاح آن است.

حزب چپ میانه لیبرال دموکرات گفته است برای دست یابی به توافق، اهمیت زیادی دارد که حزب محافظه کار به شکلی با اصلاح سیستم انتخاباتی موافقت کند.

گزارشگر بی بی سی می گوید حزب لیبرال دموکرات معتقد است نظام سیاسی کنونی به قدر کافی دموکراتیک نیست.

لیبرال دموکرات ها می گویند با این که حدود 23 درصد از آرای سراسری را از آن خود کرده اند نهایتا فقط 9 کرسی در مجلس عوام خواهند داشت که عادلانه نیست.

اگر پیشنهاداتی که محافظه کاران در مذاکرات ارائه می کنند رضایت لیبرال دموکرات ها را جلب نکند، لیبرال دموکرات ها ممکن است برای تشیکل دولت به حزب کارگر روی بیاروند.

گوردون براون، رهبر حزب کارگر گفته است او از مدرنیزه شدن فوری مقررات انتخاباتی حمایت می کند.

آقای براون گفته است که حزبش حاضر است برای تصمیم گیری در این باره یک همه پرسی برگزار شود و مردم بگویند از اصلاح نظام انتخاباتی حمایت می کنند یا نه.

در همین حال، گزارشگران می گویند احزاب تحت فشارند تا زودتر به توافقی دست یابند که باعث اطمینان بازارهای مالی بریتانیا شود.

بریتانیا در تلاش است مشکل کسری بودجه خود را که ابعاد آن بی سابقه بوده، مرتفع کند.

دولت آقای براون به اداره امور بریتانیا ادامه می دهد و الستر دارلینگ، وزیر دارایی دولت کارگر، امروز در نشست وزرای دارایی اتحادیه اروپا در بروکسل شرکت خواهد کرد.

مطالب مرتبط