پیروزی مخالفان آنگلا مرکل در انتخابات ایالتی

انتخابات آلمان
Image caption بسیاری از شهرهای این ایالت در معرض ورشکستگی قرار دارند

بر اساس گزارش ها، حزب دموکرات مسیحی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و جناح متحدش در انتخابات پرجمعیت ترین ایالت این کشور شکست خورده اند.

رای دهندگان یکشنبه نهم مه (۱۹ اردیبهشت) در ایالت غربی نوردراین- وستفالن به پای صندوق های رای رفتند.

بر اساس نتایج اعلام شده، حزب دموکرات مسیحی حداقل ۳۴ درصد آرا و حزب متحدش، دموکرات آزاد (اف دی پی) شش و هشت/دهم درصد آرا را در انتخابات پارلمانی این ایالت از آن خود کرده اند.

حدود ۱۸ میلیون نفر در نوردراین-وستفالن زندگی می کنند. این ایالت مرکز صنایع آلمان محسوب می شود.

بر اساس برآوردهای اولیه، احزاب مخالف دولت از جمله سوسیال دموکرات ها بیش از ۳۴ درصد، حزب سبزها حداقل ۱۲ درصد و حزب چپ هم حداقل پنج و شش/دهم درصد از آرا را به خود اختصاص داده اند.

ناظران می گویند در صورت تایید رسمی این نتایج، ائتلاف حاکم در مجلس علیای آلمان (بوندسرات) اکثریت خود را از دست خواهد داد و این احتمال وجود دارد که برنامه های خانم مرکل برای کاهش مالیات ها و اصلاح سیستم بهداشتی با مشکل روبرو شود.

پارلمان آلمان از دو مجلس مجمع فدرال (بوندستاگ) و شورای فدرال (بوندسرات) تشکیل شده است.

تصمیم دولت آلمان برای حمایت از کمک های مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول (آی ام اف) به یونان و تامین حدود ۲۲ میلیارد دلار آن با واکنش های منفی در آلمان مواجه شده است.

بسیاری از شهرهای این ایالت که خانم مرکل طی روزهای گذشته با هدف تبلیغ برای ائتلاف خود در آنها حاضر شد، در آستانه ورشکستگی قرار دارند.