کشف یک گور دسته جمعی در صربستان

بنای یادبود کشته شدگان
Image caption در نقاط مختلف صربستان گورهای دسته جمعی کشف شده است

صربستان می گوید یک گور دسته جمعی حاوی بقایای اجساد دویست و پنجاه و پنج آلبانیایی تبار کوزوو را کشف کرده است.

مقام های صربستان می گوید این افراد در حین مناقشه کوزوو در سال های پایانی دهه نود میلادی کشته شده اند.

دفتر دادستانی جرایم جنگی صربستان می گوید این گور دسته جمعی در شهر راسکا در جنوب غربی این کشور و در نزدیکی مرز با کوزوو کشف شده است.

درگیری های کوزوو زمانی پایان یافت که نیروهای نظامی ناتو علیه نیروهای صرب که به کشتار غیرنظامیان آلبانیایی تبارهای کوزوو می پرداختند، وارد عمل شدند.

مقام های صرب گفته اند این اطلاعات از طریق نمایندگی پلیس اتحادیه اروپا در کوزوو به دست آنها رسیده و این کشور، گروهی را مامور رسیدگی به این موضوع کرده است.

از سال ها پیش گفته می شد در این منطقه گور دسته جمعی وجود دارد اما دو سال پیش جست و جو ها برای یافتن بقایای اجساد قربانیان به نتیجه ای نرسید.

دادستان جرایم جنگی صربستان به بی بی سی گفت کشف این گور دسته جمعی نشان می دهد که صربستان تلاش می کند تا پیشینه خود را بپذیرد.

ولادیمیر ووکسویچ گفت: "این نشان می دهد که صربستان درصدد پنهان شدن از پیشینه تاریک خود نیست و آماده است تا عدالت را در حق کسانی که مرتکب جرایم شده اند، اجرا کند."

این اولین باری نیست که یک گور دسته جمعی مربوط به درگیری های قومی در صربستان پیدا می شود. در سال ۲۰۰۱، در چند نقطه صربستان گور دسته جمعی بیش از هشتصد آلبانیایی تبار کوزوو پیدا شد.

در سال ۲۰۰۹ چهار پلیس صرب به اتهام کشتن پنجاه غیر نظامی آلبانیایی تبار کوزوو در سال ۱۹۹۹ محکوم شدند.

خبرنگار بی بی سی در بلگراد می گوید هنوز از سرنوشت نزدیک به ۱۲۰۰ نفر در آن سال ها خبری در دست نیست.

پاکسازی قومی در کوزوو که ۹۰ درصد از ساکنان آن را آلبانیایی تبارها تشکیل می دهند بیش از ۱۲۰۰۰ هزارکشته برجای گذاشت و هشتصد هزار نفر دیگر را آواره کرد که به آلبانی پناه بردند.

مطالب مرتبط