خشونت در جریان رای گیری در انتخابات فیلیپین تلفاتی داد

تبلیغات انتخاباتی
Image caption مبارزات انتخاباتی با شور و اشتیاق فراوان و همچنین خشونت همراه بوده است

رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای محلی فیلیپین با خشونت آغاز شده است.

بامداد روز دوشنبه، 20 اردیبهشت (10 مه)، رای گیری برای گزینش رئیس جمهوری، معاون رئیس جموری و بیش از هفده هزار تن اعضای شوراها و برخی دیگر از سمت های محلی در فیلیپین آغاز شد و به گفته منابع پلیس، در ساعات اولیه رای گیری چهار نفر در خشونت های انتخاباتی جان خود را از دست دادند.

براساس نظرسنجی های انجام شده، بنیگنو آکینو، پسر کورازون آکینو، رئیس جمهوری پیشین، از رقیب اصلی خود، جوزف استرادا، یکی دیگر از رئیسان جمهوری سابق، پیشی گرفته است.

به منظور جلوگیری از خشونت بیشتر، رای گیری تحت نظارت شدید نیروهای امنیتی صورت می گیرد که در خیابان های شهرهای مختلف مستقر شده اند.

به گفته سخنگوی ارتش فیلیپین، در ساعات اولیه بامداد روز دوشنبه، گروهی از طرفداران یکی از نامزدهای سمت شهرداری در استان زامبوآنگا، واقع در جنوب فیلیپین، با ماموران پلیس درگیر شدند و سه نفر در اثر تیراندازی ماموران کشته و ده تن دیگر زخمی شدند.

در حادثه ای دیگر، در استان کوتاباتو، واقع در شمال فیلیپین، یکی از خویشاوندان معاون استاندار منطقه که با موتور سیکلت عازم محل رای گیری بود در اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داد اما ضارب او هنوز شناخته و دستگیر نشده است.

مبارزات انتخاباتی فیلیپین حدود سه ماه پیش آغاز شد و در جریان آن، دهها نفر در خشونت بین طرفداران نامزدهای رقیب جان خود را از دست داده اند.

به گفته منابع پلیس فیلیپین، با احتساب چهار نفری که در روز رای گیری کشته شده اند، شمار تلفات این انتخابات تا کنون به سی و سه نفر رسیده است.

Image caption رای دهندگان در مورد نحوه رای گیری در این انتخابات نگران بوده اند

علاوه بر این، در ماه نوامبر گذشته هم پنجاه و هفت نفر در جریان ثبت نام نامزدهای انتخاباتی در استان ماگوئیندا به طور دست جمعی توسط طرفداران گروه رقیب به قتل رسیدند.

به گزارش خبرنگار بی بی سی در مانیل، پایتخت فیلیپین، برای مردم این کشور انتخابات از اهمیت خاصی برخوردار است و اکثر واجدان شرایط می کوشند در رای گیری شرکت کنند.

در این انتخابات هم از نخستین ساعات آغاز رای گیری صف هایی طولانی در برابر مراکز اخذ رای تشکیل شد و با وجود گرمای هوا، مردم برای ساعت ها در انتظار انداختن رای خود به صندوق ها بوده اند.

انتظار می رود در این انتخابات حدود هشتاد و پنج درصد از واجدان شرایط شرکت کنند که برای انتخابات اخیر در فیلیپین، رقمی غیر متعارف نیست.

رای گیری در این انتخابات با روش های پیشرفته و به شکل ماشینی صورت می گیرد که البته بدون بروز مشکل فنی نبوده است.

از جمله، هنگام حضور آقای آکینو در یکی از حوزه های اخذ رای در استان تارلاک، دستگاه رای گیری از کار افتاد و اخذ رای از او برای با تاخیر صورت گرفت.

این نخستین باری است که رای گیری در انتخابات فیلیپین با استفاده از ماشین انجام می شود و این مساله در طول مبارزات انتخاباتی همواره مورد بحث بود.

نامزدها و طرفداران آنان نگران آن بوده اند که در صورت بروز معایب جدی در کار دستگاه های اخذ رای، نتیجه انتخابات چه خواهد شد.

مطالب مرتبط