به روز شده:  16:14 گرينويچ - دوشنبه 10 مه 2010 - 20 اردیبهشت 1389

مذاکره احزاب مخالف بریتانیا برای تشکیل دولت جدید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پس از آن که انتخابات سراسری بریتانیا نتیجه قطعی در بر نداشت، احزاب مخالف محافظه کار و لیبرال دموکرات، روز دوشنبه (10 مه)، مذاکرات بیشتری را در باره احتمال تشکیل یک دولت ائتلافی برگزار کرده اند.

نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دموکرات با دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار امروز به طور خصوصی دیدار داشته است.

نمایندگان ارشد دو حزب در حالی که محل برگزاری گفتگوها را ترک می کردند، گفتند پیشرفت حاصل شده است اما جزئیاتی از هر گونه توافق ارائه ندادند.

نیک رابینسون، دبیر سیاسی بی بی سی می گوید گروه مذاکره کننده حزب لیبرال دموکرات در یکی دو روز گذشته با سیاستمداران ارشد حزب کارگر در خفا ملاقات و به طور خصوصی گفتگو کرده است.

مذاکره کنندگان لیبرال دموکرات ظاهرا با مقام های ارشد حزب کارگر از جمله لرد مندلسون، اد میلیبند، اد بالز و لرد ادونیس ملاقات های غیرعلنی داشته اند.

دبیر سیاسی بی بی سی افزود حزب کارگر به رغم شکست در انتخابات هنوز امید دارد لیبرال دموکرات ها از تشکیل ائتلاف با محافظه کاران منصرف شوند و به این حزب برای تشکیل دولت روی آورند.

حزب لیبرال دموکرات گفته است نمی خواهد گوردون براون در سمت صدارت باقی بماند.

دوره انتقالی

نیک کلگ به بی بی سی گفت "تقریبا، تقریبا" به اتخاذ تصمیم رسیده است

دبیر سیاسی بی بی سی می گوید مقام های ارشد در هیئت دولت آقای براون پیشنهاد کرده اند او برای دوره انتقالی در سمت نخست وزیری بماند اما اعلام کند قصد دارد در تاریخی معین از این سمت کناره گیری کند.

روشن نیست آقای کلگ و آقای براون در دومین ملاقات رو در رویی که در عرض 24 ساعت داشته اند، چه گفته و شنیده اند.

آقای کلگ که به بی بی سی گفته است که او "تقریبا" به اتخاذ تصمیم در باره تشکیل ائتلاف رسیده است، همچنین با دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار ملاقات خصوصی داشته است.

آقای کلگ پیش از انجام ملاقات های خصوصی امروز به خبرنگاران گفت او می داند مردم می خواهند هر چه زودتر بدانند انتخابات چه نتیجه ای داشته است و احزاب و رهبران آنها بدون وقفه در تلاش بوده اند بنا به نتیجه آرای مردم اقدام کنند و تصمیمی درست بگیرند.

لیبرال دموکرات ها و محافظه کاران تاکید داشته اند که تبات اقتصادی بریتانیا در رسیدن به توافق نقش کلیدی دارد.

حزب محافظه کار در انتخابات سراسری اخیر بریتانیا بیش از دو حزب دیگر رای آورد اما نتوانست اکثریت کرسی های پارلمان را که لازمه تشکیل دولت آینده این کشور است، کسب کند.

به همین دلیل حزب محافظه کار بریتانیا مجبور شده است برای تشکیل دولت جدید در پی جلب حمایت سایر احزاب این کشور باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.