آمریکا مواضع القاعده و طالبان پاکستان را هدف حمله موشکی قرار داد

طالبان پاکستانی
Image caption آمریکاییان محلهای استقرار طالبان را هدفهای مشروع حملات هوایی می دانند

آمریکا نقاطی در مناطق فعالیت طالبان و القاعده را در داخل خاک پاکستان هدف حمله موشکی قرار داده است.

روز سه شنبه، 21 اردیبهشت (11 مه)، مقامات امنیتی پاکستان گزارش کردند که چند فروند موشک پرتاب شده از یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به نقاطی در منطقه وزیرستان شمالی، واقع در نزدیکی مرز افغانستان و از مناطق فعالیت طالبان پاکستانی، اصابت کرده که در اثر آن، دست کم چهارده تن از افراد مسلح کشته شده اند.

عملیات موشکی روز سه شنبه سومین حمله در روزهای اخیر به مناطق شمال غربی پاکستان است که گفته می شود اسلامگرایان وابسته به شبکه القاعده و گروه طالبان پاکستانی در آنها مستقر شده و عملیات خود را داخل پاکستان و افغانستان سازمان می دهند.

ظاهرا این عملیات به تلافی بمب گذاری ناموفق روز اول ماه مه در میدان تایم نیویورک به اجرا گذاشته شده که مقامات آمریکایی معتقدند از سوی القاعده و طالبان پاکستانی سازمان داده شده بود.

مقامات پاکستانی محل حملات روز سه شنبه را روستایی واقع در حدود سی کیلومتری غرب میرانشاه، شهر اصلی منطقه وزیرستان شمالی گزارش کرده اند.

به گفته آنان، سه فروند موشک به یک خودرو حامل سه تن از شورشیان مسلح اصابت کرد و آنان را از پای درآورد.

Image caption به گفته مقامات آمریکایی عامل بمبگذاری نافرجام نیویورک در وزیرستان آموزش دیده بود

همچنین، در نزدیکی همین محل، تعدادی موشک به یک مجتمع نظامی متعلق به تندروهای اسلامگرا اصابت کرد و شماری از افراد مستقر در آن را کشت.

منابع امنیتی پاکستان افزوده اند که پس از این حملات، شبه نظامیان مسلح محل حملات موشکی را به محاصره درآوردند و با جلوگیری از رفت و آمد مردم، به جستجوی اجساد افراد کشته شده خود برآمدند.

این منابع گفته اند که ممکن است با کشف اجساد بیشتر، آمار تلفات شورشیان در اثر این حملات افزایش یابد.

در مورد هویت و وابستگی سازمانی کشته شدگان اطلاعاتی در دسترس نیست اما محل عملیات روز سه شنبه از مناطق حضور و فعالیت افراد مسلح تحت فرمان یکی از فرماندهان محلی است که گفته می شود ارتباط نزدیکی با القاعده دارد.

حمله به مراکز طالبان

عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در مناطق فعالیت تندروهای اسلامگرا در داخل خاک پاکستان اقدامی بدون سابقه نیست و در گذشته هم تلفات و خساراتی به شورشیان وارد کرده است.

از جمله در ماه اوت سال گذشته، گزارش شد که بیت الله محسود، از فرماندهان مهم طالبان پاکستانی، در نتیجه یکی از همین حملات از پای درآمده است.

در عین حال، در مواردی هم ساکنان محلی گفته اند که حملات موشکی آمریکاییان به جای آسیب رساندن به شورشیان مسلح، باعث کشته شدن غیرنظامیان و ویرانی ساختمان های متعلق به آنان شده است.

Image caption از جمله تلفات حملات آمریکا در پاکستان یکی از فرماندهان طالبان بوده است

نظامیان آمریکایی تاکید دارند که اسلامگرایان تندرو مستقر در داخل خاک پاکستان نه تنها حامی اصلی عملیات شورشیان مسلح در داخل افغانستان هستند بلکه در همین مناطق به تربیت خرابکار و اعزام آنان به نقاط دیگر جهان مبادرت می ورزند.

به گفته مقامات آمریکایی، فیصل شهزاد، که در بمب گذاری میدان تایم نیویورک دست داشت، در منطقه وزیرستان شمالی آموزش بمب سازی دیده بود.

دولت پاکستان لزوم گسترش عملیات نظامی علیه شورشیان مسلح در وزیرستان را منتفی ندانسته اما گفته است که پیش از دست زدن به چنین عملیاتی، لازم است نیروهای دولتی بر مناطقی که قبلا از وجود شورشیان پاکسازی کرده اند به طور کامل مسلط شوند و از بازگشت این افراد جلوگیری کنند.

ارتش پاکستان از سال گذشته یک رشته حملات سنگین را علیه شورشیان مسلح در مناطق مختلف این کشور به اجرا گذاشته و گفته است که در نتیجه این عملیات، مناطق متعددی از شورشیان مسلح پاکسازی شده است.

مطالب مرتبط