پیشتازی آکینو در انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین

بنیگنو آکینو
Image caption بنیگنو آکینو وعده مبارزه با فساد را داده است

شمارش سه چهارم آرای انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین نشان می دهد که بنیگنو آکینو، پسر کورازون آکینو رئیس جمهوری سابق این کشور از رقبای خود به میزان قابل توجهی جلوتر است.

وی توانسته است بیش از چهل درصد آرا را به دست آورد که پانزده درصد بیشتر از آرای جوزف استرادا، مهمترین رقیب انتخاباتی اش است.

شعارهای انتخاباتی بنیگنو آکینو، مبارزه با فساد و این تعهد بود که ظرف چند هفته اول شروع دوره ریاست جمهوری اش، مقامات خلافکار را تحت تعقیب قرار خواهد داد.

شانس ایملدا مارکوس، بیوه فردیناند مارکوس رئیس جمهوری اسبق فیلیپین و نیز مانی پاکیانو، قهرمان بوکس جهان نیز برای احراز کرسی پارلمانی زیاد است.

بامداد روز گذشته، 20 اردیبهشت (10 مه)، رای گیری برای انتخاب رئیس جمهوری، معاون رئیس جمهوری و بیش از هفده هزار تن اعضای شوراها و برخی دیگر از سمت های محلی در فیلیپین آغاز شد و به گفته منابع پلیس، در ساعات اولیه رای گیری چهار نفر در خشونت های انتخاباتی جان خود را از دست دادند.

مبارزات انتخاباتی فیلیپین حدود سه ماه پیش آغاز شد و در جریان آن، دهها نفر در خشونت بین طرفداران نامزدهای رقیب کشته شدند.

به گفته منابع پلیس فیلیپین، با احتساب چهار نفری که در روز رای گیری کشته شده اند، شمار تلفات این انتخابات تا کنون به سی و سه نفر رسیده است.

علاوه بر این، در ماه نوامبر گذشته هم پنجاه و هفت نفر در جریان ثبت نام نامزدهای انتخاباتی در استان ماگوئیندا به طور دست جمعی توسط طرفداران گروه رقیب به قتل رسیدند.

رای گیری در این انتخابات با روش های پیشرفته و به شکل ماشینی صورت گرفت که البته بدون بروز مشکل فنی نبوده است.

این نخستین باری بود که رای گیری در انتخابات فیلیپین با استفاده از ماشین انجام می گرفت و این مساله در طول مبارزات انتخاباتی همواره مورد بحث بود.

نامزدها و طرفداران آنان نگران آن بودند که در صورت بروز اشکالات جدی در کار دستگاه های اخذ رای، سرنوشت نتیجه انتخابات چه خواهد شد.

مطالب مرتبط