به روز شده:  22:55 گرينويچ - سه شنبه 11 مه 2010 - 21 اردیبهشت 1389

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پی استعفای گوردون براون از مقام نخست وزیری بریتانیا، دیوید کامرون رهبر حزب محافظه کار به این مقام رسیده است.

آقای کامرون، 43 ساله، بعد از رفتن به کاخ باکینگهام برای دریافت درخواست رسمی ملکه برای تشکیل دولت بعدی وارد دفتر نخست وزیری - واحد شماره ده خیابان دانینگ - شده است.

او گفت که قصد دارد یک "ائتلاف خوب و کامل" با لیبرال دموکرات ها تشکیل دهد تا دولتی "قوی و باثبات" به وجود آید.

منابع مطلع در حزب محافظه کار می گویند که نیک کلگ رهبر حزب لیبرال دموکرات معاون نخست وزیر در دولت تازه خواهد بود.

آقای کامرون در نطقی در خارج اقامتگاه تازه خود گفت که او و آقای کلگ "اختلافات حزبی را کنار خواهند گذاشت و برای خیر عمومی و منافع ملی همکاری خواهند کرد."

او همچنین از گوردون براون به خاطر سال های مدید خدمت عمومی قدردانی کرد و قول داد به "مشکلات عاجل" بریتانیا شامل کسر بودجه و مشکلات اجتماعی رسیدگی کند و برای "باز گرداندن اعتماد به نظام سیاسی" کشور بکوشد.

ورود آقای کامرون به دفتر نخست وزیری مصادف با پایان 13 سال حاکمیت حزب کارگر و تشکیل نخستین دولت ائتلافی پس از 70 سال است.

این همچنین نخستین مورد ائتلاف دو حزب لیبرال دموکرات و محافظه کار در تاریخ این کشور است.

آقای کامرون جوان ترین نخست وزیر از سال 1812 تاکنون است. تونی بلر هنگام رسیدن به نخست وزیری در سال 1997 شش ماه بزرگتر بود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اولین رهبر خارجی بود که این موفقیت را در یک تماس تلفنی کوتاه به آقای کامرون تبریک گفت و او را برای سفر به کاخ سفید در ماه های تابستان دعوت کرد.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز ضمن تبریک گفتن به آقای کامرون او را به آلمان دعوت کرده است.

نخست وزیر جدید بریتانیا تاکنون جورج اوزبورن و ویلیام هیگ را به ترتیب به عنوان وزرای دارایی و خارجه تعیین کرده است. ویلیام فاکس وزیر دفاع خواهد بود.

استعفای براون

در انتخابات روز پنجشنبه گذشته حزب محافظه کار ۳۰۶ کرسی، حزب کارگر ۲۵۸ کرسی و حزب لیبرال دموکرات ۵۷ کرسی کسب کردند.

اما حزب محافظه کار به اکثریت لازم برای تشکیل دولت دست نیافت و مجبور به ائتلاف است.

لیبرال دموکرات ها که اکنون به نظر می رسد با محافظه کاران توافق حاصل کرده باشند، همچنین با حزب کارگر مذاکراتی برای تشکیل ائتلاف داشتند که بی نتیجه ماند.

پس از آنکه معلوم شد گفتگوهای این دو حزب بی نتیجه مانده است، گوردون براون استعفانامه خود را تسلیم کرد و گفت برای نخست وزیر بعدی آرزوی موفقیت می کند.

آقای براون بعد از ظهر سه شنبه استعفانامه خود را رسما در کاخ باکینگهام تسلیم ملکه کرد و توصیه کرد که دیوید کامرون جانشین او شود.

آقای براون در ژوئن ۲۰۰۷ به عنوان نخست وزیر جانشین تونی بلر شد و پیش از برای ده سال وزیر دارایی بریتانیا بود.

کمیته اجرایی حزب کارگر اشاره کرده است که خواهان یافتن جانشین آقای براون به عنوان رهبر حزب در حداقل زمان ممکن، یعنی احتمالا تا پایان ژوئیه است.

آقای براون در بیانیه ای که پس از خروج از دفترش قرائت کرد از کارکنان، همسر و فرزندانش تشکر کرد.

او گفت که "خدمت کردن یک امتیاز ویژه بوه است" و افزود: "من این شغل را دوست دارم نه به خاطر پرستیژ، القاب و عناوین و تشریفات - که هیچ علاقه ای به آنها ندارم - بلکه برای قابلیت آن برای ساختن کشوری عادلانه تر، با تساهل بیشتر، سبزتر، دموکراتیک تر، مرفه تر و منصف تر - یک بریتانیای واقعا کبیرتر."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.