روسیه اولین تاسیسات هسته ای ترکیه را می سازد

Image caption آقای اردوغان (راست)، گفت ساخت تاسیسات هسته ای تولید برق به محض آن که پارلمان های دو کشور آن را تائید کنند، آغاز خواهد شد

روسیه با امضای قراردادی با ترکیه در روز چهارشنبه (12 مه)، متعهد شده است اولین تاسیسات هسته ای این کشور را بسازد. این تاسیسات غیرنظامی مجهز به چهار رآکتور اتمی است.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه امروز در حین امضای این قرارداد در آنکارا گفت این قرارداد نشان دهنده گسترش روابط کشورش با یکی از اعضای سازمان ناتو است.

رئیس جمهوری روسیه در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفت: "این توافق فصلی جدید را در همکاری دو طرف گشوده است ... گفتگوهای امروز نشان می دهد ترکیه و روسیه نه تنها در کلام بلکه در عمل، شرکای استراتژیک هستند."

او افزود پیش بینی می شود این تاسیسات در منطقه ساحلی ترکیه در جوار دریای مدیترانه ساخته شود.

در کنار امضای توافقنامه ساخت تاسیسات هسته ای، چندین قرارداد دیگر نیز امضا شده است. آقای مدودف گفته است که حاصل این قراردادها حدود 25 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد بود.

آقای اردوغان گفت ساخت تاسیسات هسته ای تولید برق به محض آن که پارلمان های دو کشور آن را تائید کنند، آغاز خواهد شد.

گزارشگران می گویند تخمین زده شده است هزینه اجرای این طرح حدود 20 میلیارد دلار خواهد بود.

سرگئی کیرینکو، رئیس سازمان اتمی روسیه گفت شرکت دولتی "اتمزترویی اکسپورت"، اجرای این طرح را هدایت خواهد کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس سازمان "روس اتم" به خبرنگاران گفته است که این قرارداد برای "روسیه بسیار اهمیت دارد."

آقای کیرینکو گفت که برای اولین بار روسیه فقط تاسیسات هسته ای را نمی سازد بلکه همچنین برپایی شرکتی را کنترل خواهد کرد که مالکیت آن را برعهده خواهد داشت.

او گفت: "خیلی برای ما جذاب تر است که در این گونه طرح ها سرمایه گذاری هم بکنیم. روسیه هرگز خارج از خاک خود مالک تاسیسات هسته ای نبوده است."

مطالب مرتبط