نخست وزیر جدید بریتانیا اولین جلسه کابینه ائتلافی را برگزار کرد

Image caption اولین جلسه کابینه ائتلافی بریتانیا سازنده توصیف شده است

دیوید کامرون، نخست وزیر جدید بریتانیا روز پنجشنبه، 23 اردیبهشت (13 مه)، اولین جلسه کابینه ائتلافی خود را برگزار کرده است.

یک هفته پیش در بریتانیا انتخابات سراسری برگزار شداما حزب محافظه کار، به رهبری آقای کامرون، نتوانست اکثریت پارلمان را به دست آورد و بعد از چند روز بحث و مناظره سرانجام با ائتلاف حزب لیبرال دموکرات دولت تشکیل شد، واقعه ای که برای سیاست بریتانیا امری تاریخی قلمداد می شود.

کابینه ائتلافی بریتانیا از هجده محافظه کار و پنج لیبرال دموکرات تشکیل شده است و محور گفتگوهای اولین جلسه کابینه یافتن راهی برای کاهش کسر بودجه بزرگ بریتانیا بود.

جورج آزبورن، وزیر دارایی گفت کسری بودجه بزرگ بریتانیا همه چیز را تحت الشعاع قرار داده است. دولت جدید وعده داده است حدود 9 میلیارد دلار از هزینه های عمومی را کم کند.

کابینه ائتلافی - که شامل شمار زیادی از وزیران ثروتمند می شود - موافقت کرد دستمزد وزرا فورا پنج درصد کاهش یابد.

در اولین جلسه کابینه نیک کلگ، معاون نخست وزیر و رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا، روبروی آقای کامرون نشسته بود. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در کنار آقای کامرون نشسته بود.

چهار وزیر دولت ائتلافی از حزب لیبرال دموکرات، وینس کییبل، وزیر بازرگانی، دیوید لوز، وزیر مشاور امور خزانه داری، کریس هون، وزیر انرژی و تغییرات اقلیمی و وزیر امور اسکاتلند، دنی آلکساندر نیز در جلسه روز پنجشنبه حضور داشتند.

آقای کامرون به وزرای حاضر در جلسه کابینه گفت: "در سال های اخیر یک مشکل اساسی وجود داشت؛ این احساس به طور عمومی وجود داشت که هر آن ممکن است انتخابات سراسری پیش از موعد برگزار شود و به همین دلیل دولت برنامه ریزی دراز مدت نداشت اما ما اکنون این فرصت عالی را به دست آورده ایم که دراز مدت فکر کنیم."

یکی از وزرای کابینه بریتانیا گفته است هیچ حوزه دولتی مصون از کاهش هزینه ها نیست، حتی نهادهای دولتی که موظف شده اند برای المپیک 2020 آماده سازی کنند.

پس از جلسه امروز مایکل گاو، وزیر آموزش و پرورش گفت "جو جلسه حاکی از اشتراک در اهداف و همکاری بود."

قرار است روز پنجشنبه آقای کامرون نام افرادی را که تصدی معاونت های سیاسی وزارتخانه ها را به دست گرفته اند، اعلام کند که شامل برخی اعضای حزب لیبرال دموکرات می شود.

یکی از انتصابات در دولت جدید بریتانیا که برای بسیاری از سیاستمداران این کشور تعجب آور بوده است، انتصاب ترزا می، به عنوان وزیر کشور بوده است.

خانم می به بی بی سی گفت: "ما طرح و اجرای صدور کارت هویت حذف می کنیم اما برای مهاجرت از کشورهای خارج از منطقه اتحادیه اروپا، سقفی تعیین می کنیم."

اندرو لنزلی، وزیر بهداشت هم به بی بی سی گفت دولت ائتلافی جدید از دولت پیشین که قصد داشت در طی سه سال در هزینه های بیمه درمانی عمومی به میزان 20 میلیارد پوند صرفه جویی کند، فراتر خواهد رفت.

نخست وزیر جدید بریتانیا کار دولت را از شب گذشته آغاز کرد و اولین جلسه شورای جدید امنیت ملی این کشور را برگزار کرد.

در این جلسه دیم پولین نویل جونز به عنوان وزیر امنیت معرفی شد.

این شورا از مقامات ارشد در دولت، ارتش و سرویس های امنیتی تشکیل شده است و شب گذشته وضعیت در افغانستان را مورد بررسی قرار داد.

پیش از این جلسه در باغ دفتر نخست وزیری در شماره 10 داونینگ استریت، کنفرانس خبری مشترک با حضور نیک کلگ، معاون نخست وزیر از حزب لیبرال دموکرات برگزار شده بود.

مطالب مرتبط