ديدار وزير دفاع ايران با مقامات تاجيکستان

Image caption آقای وحیدی گفت که با جانب تاجیکستان راه های گسترش همکاری های نظامی را بررسی کرده است

سردار احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، در دیدار با امامعلی رحمان، رئیس جمهور و شیرعلی خیر‌الله‌اف، وزیر دفاع تاجیکستان، موضوع گسترش همکاریهای نظامی بین دو کشور را بررسی کرده است.

در باره جزئیات دیدار وزیر دفاع ایران با آقای رحمان اطّلاعی در دست نیست، ولی آقای وحیدی پس از دیدار با آقای خیر‌الله‌اف به خبرنگاران گفت که راه های گسترش همکاری های نظامی با تاجیکستان را بررسی کرده، امّا جزئیات این همکاری ها را شرح نداد.

آقای وحیدی گفت: "ما می ‌خواهیم با جانب تاجیکستان در مبارزه با تروریسم، بنیادگرايی مذهبی و مقابله با موادّ مخدِّر همکاری های گسترده‌ای داشته باشیم."

در پاسخ به این سؤال، که آیا وضعیت نا آرام در کشور همسایه افغانستان انگیزه گسترش همکاری های نظامی تاجیکستان و ایران شده، وی گفت: "ما سه کشور هم فرهنگ و هم زبان، باید به طور مشترَک علیه همه گونه تهدید ها علیه امنیت کشورهایمان مبارزه کنیم."

منابع وزارت دفاع تاجیکستان می ‌گویند که شیرعلی خیر‌الله‌اف همتای ایرانی خود را با وضعیت کنونی نیروهای مسلّح تاجیکستان آشنا ساخته و آنها در باره وضع امنیتی در منطقه آسیای میانه ‌نیز تبادل نظر کرده‌اند.

قرار است بین وزارت های دفاع ایران و تاجیکستان یک سند برای گسترش همکاری های نظامی و نظامی و فنّی بین دو کشور امضا شود.

منابع سفارت ایران در تاجیکستان می ‌گویند که دیدار آقای وحیدی از این کشور با دعوت سپهبد شیرعلی خیر‌الله‌اف، وزیر دفاع تاجیکستان، صورت می‌ گیرد.

دیدار وزیر دفاع ایران از تاجیکستان در حالی است، که تحلیلگران می ‌گویند روابط این کشور با برخی از همسایگان و شریکان سابقش، نظیر ازبکستان و روسیه، اخیراً به تیرگی گرويده و تاجیکستان در زمینه نظامی به متّحد تازه‌ای نیازمند است.

از سویی دیگر، ایران بر سر برنامه‌ های هسته ایش با غرب اختلافات جدّی دارد و اخیراً آمریکا و کشورهای غربی از تشدید تحریم ها علیه ایران سخن گفته‌اند.

Image caption آقای محمد عظیمف می گوید تاجیکستان نمی تواند در بخش نظامی با ایران همکاری های گسترده داشته باشد

امّا رشید عبدالله‌، کارشناس تاجیک توسعه همکاری های نظامی میان تاجیکستان و ایران را به سیاست جهت دار تاجیکستان مربوط می‌ داند.

به گفته آقای عبدالله‌، در شرایط فعلی روسیه تنها شریک استراتژیک تاجیکستان نبوده و در کنار آن آمریکا، چین و ایران از شریکان اصلی این کشور محسوب می ‌شوند. تاجیکستان تلاش می ‌کند که توسعه همکاریها با یکی از این ممالک بر ضرر کشور دیگر تمام نشود.

به اعتقاد آقای عبدالله‌، دیدار وزیر دفاع ایران از تاجیکستان یک حادثه فوق العاده ‌ای نبوده و به منظور آشنایی وزیر جدید دفاع با کشور تاجیکستان صورت گرفته است.

از سویی دیگر، عبدالغنی محمدزیماو، کارشناس دیگر از تاجیکستان، معتقد است که در ظرف ده سال آینده در بخش نظامی روسیه به عنوان شریک اصلی تاجیکستان باقی خواهد ماند. حالا هیچ کشوری نمی ‌تواند در این زمینه جایگزین روسیه شود.

به گفته آقای محمدزیماو، کلّیة سلاح ها، تجهیزات و مهمات جنگی تاجیکستان ساخت روسیه است و کادرهای نظامی تاجیک نیز در دانشگاه های نظامی روسیه آموزش دیده‌اند.

او تأکید کرد که با درنظرداشت آنکه تاجیکستان و ایران مرز مشترَک ندارند و اخیراً توجّه ایران به رشد نیروی دریایی متمرکز شده است، تاجیکستان نمی ‌تواند در بخش نظامی با ایران همکاری گسترده‌ای داشته باشد.

همزمان، عبدالغنی محمدزیماو گفت که امکان دارد تاجیکستان و ایران در زمینه آماده ساختن کادرهای نظامی و صادرات و واردات تجهیزات نظامی، همکاریهای متقابل سودمندی را راه‌اندازی کنند.

ضمناً، در شهر وحدت، در حومه شهر دوشنبه، کارخانه مشترَک تاجیکستان و ایران برای تولید یونیفورم (لباسهای) نظامی فعال است و تقریباً کلّیة لباسهای نظامی سربازان و افسران ارتش تاجیکستان در این جا تهیه می‌ شوند.

همکاریهای نظامی و نظامی و فنّی تاجیکستان و ایران از سال 1997 شروع شده و نیروهای مسلّح این دو کشور با همدیگر در زمینه‌های تبادل اطّلاعات، آموزش کادرهای نظامی و مبارزه مشترَک علیه تیروریسم همکاری هایی داشته‌اند.

مطالب مرتبط