سفر وزیر خارجه بریتانیا به آمریکا

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه دولت جدید بریتانیا، برای گفتگو و مذاکره با هیلاری کلینتون، همتای آمریکایی اش به واشنگتن سفر می کند.

آقای هیگ در گفتگویی با روزنامه تایمز گفته است:" اولویت اصلی ما در این گفتگوها، جنگ در افغانستان و مقابله با تکثیر سلاح های هسته ای در ایران است."

به گفته وزیر امور خارجه جدید بریتانیا، رفتار ایران در سالهای اخیر درزمینه برنامه هسته ای این کشور برای اکثریت جامعه بین الملل غیر قابل قبول بوده است.

آقای هیگ همچنین در مورد افغانستان گفته است نیروهای بریتانیایی تا زمان اتمام ماموریتشان در افغانستان خواهند بود.

اما او همچنین افزوده که در مقابل دولت افغانستان باید به آن چه که متعهد شده ،عمل کند. به گفته آقای هیگ دولت افغانستان در زمینه مقابله با فساد تحت فشار قرار دارد.

بریتانیا خواستار پیشرفت بیشتری در زمینه آموزش نیروها و پلیس افغان است تا آنها بتوانند هر چه سریعتر وظایف امنیتی شان را انجام دهند و به این ترتیب امکان خروج نیروهای خارجی فراهم شود.

آقای هیگ همچنین گفته است با مقامات آ مریکایی در این مورد بحث و مذاکره خواهد کرد، اما وزیر امورخارجه بریتانیا در عین حال افزوده که ما قصد نداریم تا تاریخ دقیقی را برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان تعیین کنیم.

در پی انتصاب دیوید کامرون به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا اولین رهبری بود که تلفنی به او تبریک گفت.

رییس جمهوری آمریکا در جریان این مکالمه تلفنی با دیوید کامرون گفت که آمریکا هیچ دوست و شریکی نزدیکتر از بریتانیا ندارد.

آقای هیگ به عنوان وزیر امور خارجه وعده داده که روابط دو کشور مستحکم خواهد بود ،اما این روابط کورکورانه نخواهد بود.

اما آقای هیگ در عین حال افزود بدون شک دو کشور در مورد تمام موضوعات با هم توافق نظر نخواهند داشت اما در مورد مسائل امنیتی، هسته ای و دیپلماسی بین المللی و در آن چه که در افغانستان باید انجام شود با هم همکاری خواهند کرد.

از بی بی سی