ترکیب حجاب اسلامی با جدیدترین مد

Image caption طراحان اسلامی معتقدند حجاب اسلامی می تواند رنگارنگ باشد

چگونه مد غربی با حجاب اسلامی قابل ترکیب است؟

دنیای مد راهی برای بیان احساسات شخصی است. دنیای مد در حقیقت وابسته به تلاش شخص برای پرداختن به ظاهر و کسب توجه بیشتر است.

اما روسری و یا حجاب اسلامی دقیقا مخالف این مسئله است. حجاب درباره فروتنی است و تا حد ممکن در صدد جلب توجه نیست.

با همه این اوصاف، گروهی از زنان مسلمان با موفقیت توانسته اند این دو را با هم تلفیق کنند.

این گروه از طراحان مسلمان با الهام از مجلات و دنیای مد، طرح هایی را ارائه کرده اند که به جز صورت و دست ها بقیه اعضای بدن کاملا پوشیده اند.

جانا کاسیاباتی، سردبیر وبلاگ "سبک حجاب" است. روزانه بیش از ۲۳۰۰ نفر در سراسر جهان از جمله در کشورهای آفریقا، خاورمیانه و امریکا از این وبلاگ بازدید می کنند.

جانا که ملیت بریتانیایی - لبنانی دارد، دوسال و نیم پیش کارش را شروع کرده است.

او می گوید: "وبلاگ های بسیاری درباره مد دیدم. همینطور وبلاگ هایی که مربوط به دنیای مسلمانان می شد. اما هیچکدام از این وبلاگ ها مشخصا به شیوه لباس پوشیدن زنان مسلمان اختصاص نداشت."

جانا کاسیاباتی می افزاید: "از این رو ترجیح دادم که وبلاگ خودم را در این باره راه اندازی کنم. و در آن ترکیبی از آن چه که زنان مسلمان در دنیای مد به دنبال آن هستند و آن چه را که برایشان قابل پوشیدن است ارائه بدهم."

جانا می گوید یکی از دلایلی که زنان جوان مسلمان را به خواندن وبلاگ من ترغیب می کند این است که صنعت مد اسلامی دچار کمبود خلاقیت است.

جانا همچنین می افزاید: "اکثر اظهار نظرهایی که دروبلاگ من گذاشته می شود به این اشاره دارد که لباس های پیشنهاد شده به زنان مسلمان ظاهری بسیار اسلامی دارد."

جانا معتقد است زنان جوان مسلمان در جستجوی مدی هستند که آنها را از بقیه جامعه جدا نکند.

به گفته جانا حوادثی همانند یازدهم سپتامبر بر وضعیت مد زنان مسلمان تاثیر داشته است.

هانا تاجیما سیمپسون، یک طراح لباس است که پنج سال پیش به دین اسلام گروید.

در ابتدا برای او دشوار بود که سبک و مد مخصوص به خود را براساس اصول حجاب اسلامی پیدا کند.

او که از خانواده ای بریتانیایی - ژاپنی است، دراین باره می گوید: "در ابتدا احساس می کردم که با پوشیدن حجاب، شخصیتم را گم کرده ام. تنها ایده ای که درباره زنان مسلمان در سرم بود، این بود که باید لباسی گشاد و مشکی به تن داشته باشند و روسری هم به سر. اما بعدا دریافتم که این درست نیست، درواقع من دریافتم که می توانم در حالی که اصول اسلامی را رعایت می کنم، تجارب تازه ای در زمینه حجاب داشته باشم."

Image caption طراحی های سارا الینانی نشان دهنده هنر اسلامی است

هانا می گوید درمورد حجابش خیلی چیزها را امتحان کرده تا این که سرانجام توانسته سبکی را که مورد نظرش است، پیدا کند و حال در این مورد احساس خوشحالی می کند.

در حالی که اکثر لباس های هانا مناسب زن های باحجاب است، اما او می گوید هنگام طراحی گروه خاصی از زنان را در ذهن ندارد.

هانا در این باره می گوید: "قبل از طراحی فکر می کنم که من دوست دارم چه چیزی بپوشم، بعد از این که در این مورد فکر کردم، شروع به طراحی می کنم. مشتریان من تنها زنان مسلمان نیستند. بنابراین آن چه را طراحی می کنم تنها مختص زنان مسلمان نیست."

طراحی ها جدید

سارا الینانی، طراح دیگری است که طرح هایش کاملا متفاوت از طرح های هانا است.طرح های او بیشتر نشان دهنده هنر اسلامی است.

چهره ها و طراحی های چاپی اسلامی بر روی بیشتر لباس های طراحی شده او دیده می شود، از جمله تصاویری از مناره ها. طرح های او اسلامی هستند اما سنتی نیستند.

سارا می گوید: "هدف من این است که لباس هایی را که طراحی می کنم به صورتی باشد که مسلمانان بتوانند به آنها نگاه کنند و فورا از طریق این لباس ها شناخته شوند."

اما آیا طبیعت نمایشی دنیای مد با اساس حجاب در تناقض است؟

سارا الینانی با این موضوع مخالف است. از نظر او دنیای مد دنیای بیان احساسات شخصی است و این مسئله در اسلام، مشروع است.

جانا کاسیباتی، سردبیر وبلاگ "سبک حجاب"، هم معتقد است اسلام قوانین سختی درباره مد و یا استفاده از رنگی خاص ندارد، بلکه می گوید بخش هایی از اعضای بدن باید پوشیده باشند. بقیه به عهده شماست که چگونه سبکی را برای لباس پوشیدن انتخاب می کنید.

مطالب مرتبط