امضای قرارداد چندین میلیارد دلاری بین چین و نیجریه

Image caption نیجریه هشتمین صادر کننده نفت در جهان است

دولت نیجریه قراردادی چندین میلیارددلاری با چین در زمینه ساخت پالایشگاههای نفت به امضا رسانده است.

این قرارداد که ارزش آن 23 میلیارد دلار برآورد شده ، به یک کمپانی چینی اجازه ساخت یک مجتمع پتروشیمی و سه پالایشگاه نفت در نیجریه را می دهد.

هر چند نیجریه یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت محسوب می شود، اما ازنظر در اختیار داشتن پالایشگاههای مدرن در کشور با کمبود مواجه است.

فساد مالی گسترده در بخش صنعت نفت ازیک سو و بی توجهی به این صنعت از سوی دیگر باعث شده که پالایشگاههای این کشور از کارایی لازم برخوردار نباشند.

از آنجایی که پالایشگاههای فعلی تنها بخشی از تقاضای کشور را در زمینه نفت برآورده می کند، از این رو بخش اعظمی از سوخت روزانه مورد نیاز مردم به نیجریه وارد می شود.

کمبود سوخت و صف های طولانی برای خرید بنزین مشکلاتی را برای مردم این کشور ایجاد کرده و در چنین شرایطی به رونق بازار سیاه کمک زیادی کرده است.

براساس گزارش ها، کمبود سوخت در این کشور باعث شده که مردم با قیمتی بیشتر اقدام به خرید سوخت مورد نیازشان از طریق دلالان بکنند.

این در شرایطی است که حتی پلیس هم برای خرید سوخت غیرقانونی متوسل به همین دلالانی می شوند که در کنار جاده ها اقدام به فروش سوخت می کنند.

نیجریه دوازدهمین کشورتولید کننده نفت و هشتمین کشور صادر کننده این محصول به شمار می رود.

اما در حال حاضر 85% سوخت مورد نیاز کشور از خارج وارد می شود.

هر گونه تلاشی از سوی دولت در جهت بهبود صنعت نفت نیجریه می تواند بر اقتصادی این کشور تاثیر مثبت داشته باشد.

لایحه صنعت نفت نیجریه بیش از یک سال است که با هدف اصلاح در پارلمان این کشور مطرح شده، اما هیچ کس به درستی نمی داند که این لایحه چه زمانی تبدیل به قانون خواهد شد.

از بی بی سی