بان کی مون خواستار توقف خشونت ها در تایلند شد

بانکوک
Image caption درگیری ها در بانکوک در طول شب ادامه داشت

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از مقام های دولت تایلند و معترضان خواسته است از ادامه خشونت خودداری کنند.

آقای بان با صدور بیانیه ای از دو طرف خواست به میز مذاکره برگردند.

شانزده تن در درگیری های جدید بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان قرمزپوش کشته شده اند.

تظاهرکنندگان که خواستار کناره گیری نخست وزیر از سمت خود هستند، در مرکز بانکوک سنگر گرفته اند.

بسیاری از این معترضان قرمز پوش از تاکسین شیناواترا نخست وزیر پیشین تایلند حمایت می کنند که در کودتای سال 2006 سرنگون شد.

گزارش ها بیانگر ادامه درگیری های روز جمعه در طول شب هستند و ستون های دود ناشی از آتش سوزی در بخش های مختلف شهر دیده می شود.

نیروهای نظامی در بخش های زیادی از شهر موانع ایست و بازرسی برپا کرده اند تا مانع از حرکت قرمزپوش ها در سطح شهر شوند.

بانکوک روز جمعه صحنه تیراندازی نیروهای نظامی به سوی تظاهرکنندگان و پرتاب بمب های آتش زا به وسیله قرمزپوشان بود.

دفتر بان کی مون در بیانیه خود خواستار خودداری دو طرف از ادامه خشونت ها شد.

این بیانیه نوشت: "دبیرکل از دو طرف قویا می خواهد که به سرعت به میز مذاکره برگزدند تا شرایط آرام تر شود و مشکلات به طور صلح آمیزی برطرف شود."

آمریکا هم خواستار خویشتنداری دو طرف شده است تا راه حل صلح آمیزی را برای پایان دادن به مناقشه پیدا کنند.

سفارتخانه های خارجی در بانکوک در پی گسترش خشونت در مرکز شهر و به آتش کشیده شدن یک اتوبوس پلیس و شلیک گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی به سوی معترضین تعطیل شده اند.

Image caption مخالفان مرکز پایتخت را سنگربندی کرده و در برابر نیروهای دولتی مقاومت می کنند

به گفته خبرنگار بی بی سی این بخش از شهر عملا تبدیل به یک منطقه جنگی شده و سربازان به داخل پارک ها شلیک می کنند و هلی کوپتر پلیس نیز در حال چرخش از بالاست.

از صبح روز پنجشنبه، نیروهای ارتش با ورود به مرکز تجاری بانکوک و قطع آب و برق محل تحصن معترضان، در صدد پاکسازی این محله از آنان برآمدند اما با مقاومت شدید تظاهرکنندگان، موفق به اجرای ماموریت خود نشدند.

معترضان قرمز پوش با استفاده از وسایل نقلیه و کیسه های شن، موانعی را در برابر نیروهای امنیتی ایجاد کرد و تعدادی از آنان، مسلح به اسلحه سبک و نارنجک اندازهای دست ساز، در پشت این موانع سنگر گرفته اند.

در طول ساعات شب، تعدادی از قرمزپوشان توانستند به یکی از سنگرهای نیروهای دولتی حمله کنند و با فراری دادن سربازان، آن را به تصرف درآورند و در آن مستقر شوند.

اگرچه دولت تهدید کرده است که متحصنان را به هر ترتیب متفرق خواهد کرد، اما به نظر می رسد که نیروهای اعزامی به محل از شدت عمل بیش از اندازه در برابر معترضان خودداری می کنند و ترجیح می دهند عملیات پاکسازی با کمترین خسارت و تلفات خاتمه یابد.

در درگیری های روز پنجشنبه دست کم یک نفر کشته و گروهی دیگر، از جمله یک سرلشکر سابق ارتش تایلند که به صف مخالفان پیوسته، زخمی شدند.

سرلشکر سابق ختیه ساواسدیفول که ظاهرا فرماندهی مقاومت مسلحانه در برابر نیروهای دولتی را برعهده دارد روز گذشته و هنگام گفتگو با خبرنگاران در اثر اصابت گلوله از ناحیه سر زخمی شد.

دولت تایلند این افسر سابق ارتش را شورشی خوانده و او را متهم کرده است که برای حمایت از قرمزپوشان یک نیروی شبه نظامی تشکیل داده است.

مخالفان دولت معتقدند که دولت ائتلافی کنونی با حمایت نظامیان و در پی تصمیم دادگاه عالی بانکوک در برکناری دولت سابق زمام امور را در دست گرفته و در نتیجه، مشروعیت ندارد و عملا کارگزار نظامیان است.

دولت تایلند در پایتخت و پانزده استان این کشور وضعیت فوق العاده اعلام کرده است.

برخی از ناظران نگران آن هستند که ادامه تنش سیاسی در تایلند ممکن است باعث شود ارتش این کشور برای خاتمه دادن به این وضعیت وارد عمل شود و دست به کودتای نظامی بزند هر چند چنین اقدامی نیز تنها با توسل به خشونت بیشتر می تواند به اعتراضات مخالفان خاتمه دهد.

مطالب مرتبط