درگیری های مرگبار در پایتخت تایلند

سنگر مخالفان در پایتخت
Image caption مخالفان مرکز پایتخت را سنگربندی کرده و در برابر نیروهای دولتی مقاومت می کنند

نیروهای امنیتی تایلند پس از محاصره معترضین در بانکوک به روی آنها آتش گشوده و هشت تن را کشتند.

سفارتخانه های خارجی در این شهر بدنبال به آتش کشیده شدن یک اتوبوس پلیس و شلیک گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی بسوی معترضین تعطیل شد.

به گفته خبرنگار بی بی سی این بخش از شهر عملا تبدیل به یک منطقه جنگی شده و سربازان به داخل پارک ها شلیک می کنند و هلی کوپتر پلیس نیز در حال چرخش از بالاست.

معترضان خواهان استعفای نخست وزیر و برگزاری انتخابات هستند.

بسیاری از این معترضان قرمز پوش از تاکسین شیناوارتا نخست وزیر پیشین تایلند حمایت می کنند که در کودتای سال 2006 سرنگون شد.

از صبح روز پنجشنبه، نیروهای ارتش با ورود به مرکز تجاری بانکوک و قطع آب و برق محل تحصن معترضان، در صدد پاکسازی این محله از آنان برآمدند اما با مقاومت شدید تظاهرکنندگان، موفق به اجرای ماموریت خود نشدند.

معترضان قرمز پوش، که از آنان با عنوان مخالفان تندرو دولت نام برده شده، با استفاده از وسایل نقلیه و کیسه های شن، موانعی را در برابر نیروهای امنیتی ایجاد کرد و تعدادی از آنان، مسلح به اسلحه سبک و نارنجک اندازهای دست ساز، در پشت این موانع سنگر گرفته اند.

در طول ساعات شب، تعدادی از قرمزپوشان توانستند به یکی از سنگرهای نیروهای دولتی حمله کنند و با فراری دادن سربازان، آن را به تصرف درآورند و در آن مستقر شوند.

Image caption تظاهرکنندگان دولت آبهیسیت وجاجیوا را غاصب و فاقد مشروعیت می دانند

اگرچه دولت تهدید کرده است که متحصنان را به هر ترتیب متفرق خواهد کرد، اما به نظر می رسد که نیروهای اعزامی به محل از شدت عمل بیش از اندازه در برابر معترضان خودداری می کنند و ترجیح می دهند عملیات پاکسازی با کمترین خسارت و تلفات خاتمه یابد.

در درگیری های روز پنجشنبه دست کم یک نفر کشته و گروهی دیگر، از جمله یک سرلشکر سابق ارتش تایلند که به صف مخالفان پیوسته، زخمی شدند.

سرلشکر سابق ختیه ساواسدیفول که ظاهرا فرماندهی مقاومت مسلحانه در برابر نیروهای دولتی را برعهده دارد روز گذشته و هنگام گفتگو با خبرنگاران در اثر اصابت گلوله از ناحیه سر زخمی شد.

دولت تایلند این افسر سابق ارتش را شورشی خوانده و او را متهم کرده است که برای حمایت از قرمزپوشان یک نیروی شبه نظامی تشکیل داده است.

از زمان آغاز دور جدید تظاهرات مخالفان دولت آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر، در ماه مارس سال جاری تا کنون سی و هشت نفر در درگیری های خشونت آمیز بین معترضان و نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده اند.

مخالفان دولت معتقدند که دولت ائتلافی کنونی با حمایت نظامیان و در پی تصمیم دادگاه عالی بانکوک در برکناری دولت سابق زمام امور را در دست گرفته و در نتیجه، مشروعیت ندارد و عملا کارگزار نظامیان است.

آنان خواستار انحلال فوری مجلس، کناره گیری دولت و برگزاری انتخابات جدید هستند و چند روز پیش دولت وعده داد که انتخابات زودهنگام را حداکثر تا ماه نوامبر سال جاری برگزار کند.

وعده دولت باعث شد تا گروه زیادی از مخالفان به تظاهرات دو ماهه خود در خیابان های پایتخت و چند شهر دیگر خاتمه دهند اما جمعی از آنان همچنان در خیابان های بانکوک باقی ماندند.

سفارتخانه های آمریکا، بریتانیا و ژاپن، که در نزدیکی محل تحصن مخالفان واقع شده، اعلام کرده اند که به دلیل ادامه تظاهرات تا اطلاع ثانوی بسته خواهند بود.

روز گذشته به نقل از برخی مقامات دولتی گزارش شد که نخست وزیر تصمیم خود در مورد برگزاری انتخابات زودهنگام را پس گرفته و انتشار این خبر باعث تشدید اعتراضات و گسترش خشونت شد.

دولت تایلند در پایتخت و پانزده استان این کشور وضعیت فوق العاده اعلام کرده است.

برخی از ناظران نگران آن هستند که ادامه تنش سیاسی در تایلند ممکن است باعث شود ارتش این کشور برای خاتمه دادن به این وضعیت وارد عمل شود و دست به کودتای نظامی بزند هر چند چنین اقدامی نیز تنها با توسل به خشونت بیشتر می تواند به اعتراضات مخالفان خاتمه دهد.

مطالب مرتبط