کلینتون: ایران بدون تحریم 'پاسخی جدی' نمی دهد

کلینتون و هیگ
Image caption وزیر امور خارجه دولت جدید بریتانیا از مواضع آمریکا در قبال ایران قویا حمایت کرد

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی همراه با ویلیام هیگ همتای جدید بریتانیایی خود گفت انتظار ندارد ایران تا پیش از تحریم های شورای امنیت پاسخی جدی در زمینه برنامه های اتمی خود بدهد.

خانم کلینتون گفت: "من به همتایان خود در بسیاری از پایتخت های سراسر جهان گفته ام که گمان نمی کنم هیچ پاسخی جدی از ایران دریافت کنیم مگر هنگامیکه شورای امنیت دست به کار شود."

وزیر خارجه آمریکا نسبت به روند این مذاکرات ابراز خوش بینی کرد و گفت نمایندگان گروه ۱+۵ مشغول بررسی قطعنامه بعدی تحریم های ایران هستند و به پییشرفت هایی دست یافته اند.

او با اشاره به سفر آینده لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل به ایران نسبت به موفقیت او در گشایش بن بست اتمی تهران ابراز بدبینی کرد.

دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه که روز جمعه میزبان رئیس جمهور برزیل بود به او گفت حداکثر ۳۰ درصد شانس موفقیت در مسئله اتمی ایران دارد. اما آقای لولا در پاسخ شانس خود را ۹۹ درصد ذکر کرده است.

خانم کلینتون اظهار داشت این گفتگوهای روسای جمهور روسیه و برزیل حاکی از مسیر دشوار پیش رو است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه دولت جدید بریتانیا نیز که برای گفتگو و مذاکره با هیلاری کلینتون به واشنگتن سفر کرده است از مواضع آمریکا در قبال ایران قویا حمایت کرد.

وی گفت بریتانیا "حمله نظامی به ایران را نه متنفی می داند و نه از آن حمایت می کند."

آقای هیگ افزود کشورش از "راه حل مسالمت آمیز" و مسیر تحریمها برای چالش اتمی ایران پیشتیانی می کند.

او تاکید کرد آمریکا مهمترین متحد بریتانیاست و دامنه همکاریهای دیپلماتیک، نظامی و اطلاعاتی بین آنها بی همتاست.

وی دولت جدید محافظه کار بریتانیا را مصمم و پر انرژی خواند و افزود سیاستهای اقتصادی و خارجی موفق و متمایزی را دنبال خواهد کرد.

ویلیام هیگ افغانستان و ایران را در صدر اولویت های سیاست خارجی بریتانیا خواند و گفت در این زمینه با همتای آمریکایی خود کاملا هم نظر است.

آقای هیگ پیش این سفر در گفتگویی با روزنامه تایمز گفت: "اولویت اصلی ما در این گفتگوها، جنگ در افغانستان و مقابله با اشاعه سلاح های هسته ای در ایران است."

در پی انتصاب دیوید کامرون به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا اولین رهبری بود که تلفنی به او تبریک گفت.

رییس جمهوری آمریکا در جریان این مکالمه تلفنی با دیوید کامرون گفت که آمریکا هیچ دوست و شریکی نزدیک تر از بریتانیا ندارد.

آقای هیگ به عنوان وزیر امور خارجه وعده داده که روابط دو کشور مستحکم خواهد بود، اما این روابط کورکورانه نخواهد بود.

اما آقای هیگ در عین حال افزود بدون شک دو کشور در مورد تمام موضوعات با هم توافق نظر نخواهند داشت اما در مورد مسائل امنیتی، هسته ای و دیپلماسی بین المللی و در آن چه که در افغانستان باید انجام شود با هم همکاری خواهند کرد.

مطالب مرتبط