خشونت های تازه در تایلند قربانیان بیشتری گرفت

Image caption نیروهای ارتش برای جلوگیری از ورود معترضان بیشتر به محل تجمع موانعی را در خیابان های اطراف قرار داده است.

نیروهای ارتش تایلند در سومین روز پیاپی با تظاهر کنندگان در بانکوک درگیر شده اند. این درگیری ها که از پنجشنبه هفته گذشته بار دیگر آغاز شده است تا به حال به کشته شدن دست کم ۱۶ نفر منجر شده است.

تظاهر کنندگان معترض که خواستار کناره گیری نخست وزیر تایلند از قدرت هستند در بخش هایی از مرکز شهر بانکوک با ایجاد موانع و سنگرهایی تجمع کرده اند. بر اساس گزارش های رسیده، از برخی نقاط مرکزی این شهر دود زیادی به آسمان بر می خیزد.

مقامات مسئول هر گونه مذاکره با معترضان سرخ پوش را رد کرده اند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از معترضان و مقامات دولتی تایلند خواسته که از بروز درگیری و خشونت های تازه خودداری کنند.

دفتر آقای بان در اطلاعیه ای اعلام کرده است که او از طرفین درگیر خواسته که برای آرام کردن شرایط و حل مسالمت آمیز اختلافات سریعا با هم وارد گفتگو شوند.

آمریکا هم خواستار خویشتن داری در دو سوی درگیری شده و طرفین را تشویق کرده که برای حل اختلاف هر چه سریعتر راهی پیدا کنند.

با وجود ادعای دولت تایلند مبنی بر اینکه شرایط کاملا تحت کنترل است و اینکه سربازان ارتش تنها در دفاع از خود اقدام به شلیک گلوله کرده اند، گزارش های رسیده از پایتخت این کشور حکایت از انفجارها و تیراندازی های پراکنده در محل تجمع معترضان است.

از صبح روز پنجشنبه، نیروهای ارتش با ورود به مرکز تجاری بانکوک و قطع آب و برق محل تحصن معترضان، در صدد پاکسازی این محله از آنان برآمدند اما با مقاومت شدید تظاهرکنندگان، موفق به اجرای ماموریت خود نشدند.

گزارش شده که از زمان آغاز دوباره درگیری ها در روز پنجشنبه هفته گذشته تا بحال دست کم ۱۵۰ نفر مجروح شده اند.

نیروهای ارتش برای جلوگیری از ورود معترضان بیشتر به محل تجمع موانعی را در خیابان های اطراف قرار داده است.

خبرنگاران حاضر در بانکوک گزارش داده اند که در حال حاضر دست کم یک سوم شهر در شرایط اضطراری به سر می برد، با این وجود به نظر می آید فراتر از موانع و سنگرهای معترضان، زندگی در دیگر نقاط شهر در حالت عادی در جریان باشد.

کوانچای پرایپانا، رهبر معترضان سرخ پوش که همراه دیگر معترضان در داخل سنگرها به سر می برد گفته است که به دلیل تصرف محل تجمع توسط نیروهای ارتش ذخیره آب و مواد غذایی در حال تمام شدن است. با این وجود او گفته که ذخایر موجود برای چند روز کافی خواهد بود.

رهبر معترضان سرخ پوش تایلندی گفته است که تا زمانی که دولت مسئولیت پذیر نشود معترضان به مبارزات خود ادامه خواهند داد.

درگیرها از روز پنجشنبه پس از آن بار دیگر شدت گرفت که یکی از ژنرال های ارتش که اکنون از معترضان حمایت می کند توسط فردی ناشناس در ناحیه سر مورد هدف گلوله قرار گرفت.

در همین حال چند خبرنگار تایلندی و خارجی در جریان این درگیرها مورد هدف گلوله قرار گرفته اند.

سخنگوی ارتش تایلند می گوید به سربازان اجازه داده شده که در دفاع از خود در مقابل معترضان مسلح شلیک کنند.

از زمان آغاز این درگیری ها که از آن به عنوان شدیدترین ناآرامی سیاسی تایلند در دو دهه گذشته یاد می شود، تا بحال دست کم ۴۲ نفر کشته و بیش از ۱۴۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

مطالب مرتبط