باراک اوباما در تلاش برای کاهش نارضایتی ها

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما تلاش دارد پیش از انتخابات آبان ماه از نارضایتی های عمومی بکاهد

براساس آخرین نظرسنجی موسسه گالوپ محبوببیت باراک اوباما در آمریکا به ۵۲ درصد افزایش یافته است.

این در حالیست که در بیشتر ماه های سال دوم ریاست جمهوری آقای اوباما کمتر از ۴۹ درصد آمریکایی ها از عملکرد او رضایت داشتند.

همزمان نظرسنجی خبرگزاری آسوشیتد پرس نشان می دهد که اکثر آمریکایی از مدیریت رییس جمهوری این کشور در بحران نشت نفت در خلیج مکزیک راضی هستند.

اما این افزایش محبوبیت و رضایت از رییس جمهوری، هم حزبی های او را شامل نمی شود.

رضایت از عملکرد رهبران حزب دموکرات در کنگره آمریکا در حدود ۳۱ درصد باقی مانده است. جالب اینجاست که مقبولیت رقبای جمهوری خواهانشان از این مقدار هم کمتر است.

این نظرسنجی ها در مورد مقبولیت و عملکرد رییس جمهوری آمریکا و حامیانش در حزب دمکرات در ماه های آتی و در آستانه انتخابات مجلس نمایندگان و تعدادی از کرسی های سنا در آبان ماه از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود.

هدف اصلی جمهوری خواهان بازپس گیری اکثریت در مجلس نمایندگان است.

آنها از هم اکنون به طرفداران خود وعده داده اند که در صورت پیروزی از تصویب بخش هایی از بودجه سالانه دولت آقای اوباما از جمله ردیف های مربوط به لایحه نظام خدمات درمانی خودداری خواهند کرد.

در چنین فضایی، که به شهادت نظرسنجی ها یکی از دو قطبی ترین دوره ها در سیاست آمریکاست، باراک اوباما و هم حزبی هایش همه تلاش خود را خواهند کرد تا پیش از انتخابات آبان ماه از نارضایتی های عمومی بکاهند.

مقامات دولت آمریکا امیدوارند نتایج سیاست های اقتصادیشان هر چه سریعتر آشکار و از نرخ بیکاری کاسته شود.

آنها ایجاد ۲۹۰ هزار فرصت شغلی در ماه گذشته را نخستین نشانه از تاثیر بخشی سیاست های اقتصادی دولت می دانند.

اما آیا روند با همین سرعت تا آبان ماه ادامه پیدا خواهد کرد؟ و آیا تا پاییز نرخ بیکاری به صورت محسوس کاهش می یابد؟‌ و آیا این همه به کاهش معنادار در نارضایتی و رای دادن بیشتر کسانی که دو سال پیش باراک اوباما را در برابر چشمان حیرت زده جهانیان و جمهوری خواهان به ریاست جمهوری رساندند، منجر خواهد شد؟

با وجود اینکه نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که رقبای باراک اوباما در حزب جمهوری خواه هم از محبوبیت چندانی برخوردار نیستند، اما آنچه بیش از هر چیز در انتخابات کنگره تعیین کننده خواهد بود میزان اشتیاق گروه های اجتماعی سنی و نژادی طرفدار دو حزب برای مشارکت در انتخابات است.

در حالی که جوانان، سیاه پوستان و لاتین تبار های آمریکا بیشترین حمایت را از دولت اوباما می کنند، نظر سنجی ها خبر از اشتیاق پایین تری میان آنان برای مشارکت در انتخابات کنگره می دهد.

این در حالی ست که طرفداران حزب جمهوری خواه که بیشترشان سفید پوستان و بازنشستگان هستند به صورت سنتی مشارکت بیشتری در انتخابات دارند.

به همین جهت بعید است افزایش نسبی در مقبولیت باراک اوباما نگرانی های او و رهبران حزب دموکرات برای از دست دادن کنترل مجلس نمایندگان در آبان ماه را کاهش داده باشد.

آنچه قطعیست تابستانی که در پیش است از سرنوشت ساز ترین ماه ها در آینده "دولت امید و تغییر" خواهد بود.

مطالب مرتبط