ادامه تلاش های ترکیه برای حل بحران هسته ای ایران

رجب طیب اردوغان و محمود احمدی نژاد
Image caption رجب طیب اردوغان ترجیح داد خودش به تهران نیاید و وزیر خارجه اش را بفرستد

احمد داوود اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه عصر روز شنبه برای تلاشی دیگر به منظور کمک به حل بحران هسته ای ایران به این کشور خواهد رفت.

مقامات ترکیه می گویند این تلاشی در آخرین لحظه برای پیدا کردن راه حلی برای بحران هسته ای ایران است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال تهیه قطعنامه دیگری برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران است. تنظیم این قطعنامه مراحل نهایی را می گذراند اما ترکیه معتقد است که اعمال تحریم نتیجه معکوس دارد.

مقامات ترکیه ماه هاست که تاکید دارند مذاکره کردن بهترین راه برای حل مناقشه مربوط به برنامه هسته ای ایران است.

آقای داوود اغلو در تهران به لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل خواهد پیوست. ترکیه و برزیل، که هر دو اعضای غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند، هفته هاست در تلاشند معامله ای را که در رابطه با تبادل اورانیوم غنی شده ایران پیشنهاد شده بود، احیا کنند.

طبق این پیشنهاد، ایران بخش اعظم اورانیوم غنی شده خود را (با غنای سه و نیم درصد) با اورانیوم (با غنای بیست درصد) مناسب برای راکتور تحقیقاتی تهران مبادله کند.

به نظر می رسد که حتی ترکیه هم رفته رفته از اینکه ایران هنوز حاضر نشده است این تبادل را انجام دهد، نسبت به حل مناقشه هسته ای ایران دلسرد شده است.

برزیل و ترکیه در طی چند هفته گذشته تلاش کرده اند ایران را متقاعد کنند که در این راه حاضر به دادن امتیازاتی بشود. یکی از مقامات بلند پایه ترکیه گفته است که تا کنون هیچگونه پیشنهادی از طرف ایران دریافت نکرده اند و به گفته او ترکیه حتی مطمئن نیست که ایران به طور جدی در حال بررسی این موضوع باشد.

به همین دلیل هم رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، پیشنهاد سفر به تهران و پیوستن به همتای برزیلی خود را قبول نکرد و به جای او وزیر امور خارجه ترکیه به ایران می رود.

ترکیه از این بابت نگران است که اعمال تحریم های جدید علیه ایران نتیجه مطلوب را به بار نیاورد اما به معاملات بازرگانی پر سود بین دو کشور همسایه لطمه وارد کند.

مقامات ترکیه از آن شکایت دارند که اعضای دائمی شورای امنیت به آنها نمی گویند که درباره چه نوع تحریم هایی در حال گفتگو هستند.

پس از آنکه این تحریم ها به تصویب پنج عضو دائمی شورای امنیت برسد، ترکیه باید به عنوان یکی از اعضای غیر دائم تصمیم بگیرد که چطور به این تحریم ها رای بدهد. آیا می ارزد برای حفظ منافع خود به تحریم ها رای منفی بدهد و در مقابل خشم آمریکا را برانگیزد یا خیر.

مطالب مرتبط