شیلی جوان پاکستانی 'متهم' را موقتا آزاد کرد

Image caption متهم خود را بیگناه می داند

این مرد پاکستانی که در سفارت آمریکا در پایتخت شیلی دستگیر شد، اتهامش 'داشتن مواد منفجره' اعلام شد. قاضی بطور موقت و مشروط به آزادی او از زندان رای داده است.

محمد سیف الرحمن خان، ۲۸ ساله، سه شنبه (۱۱ مه) در زمان ورود به ساختمان سفارت آمریکا در سانتیاگو، پایتخت شیلی، باعث شد که آژیر دستگاه حساس به بمب به صدا درآید.

پلیس شیلی می گوید آثاری از ماده تتریل که در ساخت چاشنی بمب کاربرد دارد در تلفن همراه و کیف او یافت شده است.

کیفرخواست علیه متهم بر اساس قانون مبارزه با تروریسم تنظیم نشده است، اما دادستان ها شنبه ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) این شهروند پاکستان را به داشتن مواد منفجره متهم کردند.

متهم به طور موقت از زندان آزاد شده است ولی ممنوع الخروج اعلام شده و باید در روزهای خاصی خود را به دادگاه معرفی کند.

محمد سیف الرحمن خان خود را بیگناه می داند.

او می گوید: "من ارتباطی با بمب ندارم. من ارتباطی با تروریست ها ندارم. من ریش ندارم."

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که آقای سیف الرحمن خان به سفارتخانه در سانتیاگو دعوت شده بود که به وی اطلاع داده شود ویزای سفرش به آمریکا لغو شده است.

محمد سیف الرحمن خان در واکنش گفته است: "آن ها (آمریکا) فقط می خواهند بر روی ننگ و گناهان خود به سبب آن چه در عراق و افغانستان انجام داده اند و می دهند سرپوش بگذارند."

به گزارش رسانه های شیلی، محمد سیف الرحمن خان در ماه ژانویه با ویزای دانشجویی وارد شیلی شد. او دانشجوی صنعت گردشگری بود و قصد سفر به آمریکا را داشت.

یک آمریکایی پاکستانی تبار نیز اخیرا به اتهام تلاش برای بمبگذاری در شهر نیویورک دستگیر شد.

پل سایمون، سفیر آمریکا در شیلی، گفته است که به نظر او متهم قصد حمله به سفارت ایالات متحده را نداشته زیرا فقط بقایای مواد منفجره را همراه داشته است.

سفارت آمریکا در شیلی در گذشته مورد حمله قرار گرفته است.

در مدت کوتاهی پس از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، نامه ای حاوی بمب به این سفارتخانه ارسال شد که به موقع خنثی و فرستنده آن دستگیر شد.

مطالب مرتبط