درخواست کمک دولت تایلند از صلیب سرخ

Image caption از روز پنجشنبه تا کنون بیش از 20 نفر غیرنظامی در درگیری معترضان با نیروهای امنیتی کشته شده اند

در حالی که بخش هایی از بانکوک، پایتخت تایلند، صحنه نبردهای خیابانی شده است، دولت این کشور از کمیته بین المللی صلیب سرخ درخواست کمک کرده تا چادرهایی را که مخالفان هفته هاست برپا کرده اند، جمع آوری کند.

یکی از سخنگویان ارتش روز یکشنبه (16 مه)، گفت این نیروها می خواهند زنان، کودکان و افراد سالمند از این منطقه خارج شوند.

پیشتر، ارتش تایلند انکار کرد که در بخش هایی از بانکوک مقررات منع رفت و آمد را به اجرا در خواهد آورد. این در حالی است که گزارش های اولیه حاکی از آن بوده است که ارتش درصدد اعلام حکومت نظامی در بخش هایی از پایتخت است.

بیش از 20 نفر، که همگی غیرنظامی بودند، در زد و خوردهایی که از روز پنجشنبه (13 مه)، بین معترضان و نیروهای امنیتی تایلند رخ داده است، کشته شده اند.

اولتیماتوم ارتش

مقام های تایلند روز یکشنبه به معترضانی که از ماه مارس در مرکز بانکوک چادر زده اند اولتیماتوم دادند و از زنان و افراد سالمند خواستند این چادرها را تا بعد از ظهر روز دوشنبه (17 مه)، ترک کنند.

دولت تایلند از کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز خواسته است معترضان را که خواستار کناره گیری آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند، هستند، متقاعد کند از چادرها خارج شوند.

یکی از معترضان امروز گفت تایلند در ورطه جنگ داخلی قرار گرفته است.

صدها معترض دیگر در نقطه دیگری از بانکوک تجمع کرده اند.

سربازان در کنار جاده ای که به محل برپایی چادرها منتهی می شود، موضع گرفته اند. شاهدان عینی می گویند سربازان به سمت هر کسی که به آنها نزدیک می شود، شلیک می کنند.

آقای آبهیسیت آغاز سال تحصیلی جدید را در پایتخت یک هفته به تعویق انداخته است.

بنا به تصاویری که از تلویزیون تایلند پخش شده است شماری از زنان و کودکان چادرها و محل اعتراضات را ترک کرده اند.

مخالفان دولت آبهیسیت وجاجیوا را فاقد مشروعیت می دانند و خواهان برگزاری انتخابات زودرس هستند.

تظاهر کنندگان در بخش هایی از مرکز شهر بانکوک با ایجاد موانع و سنگرهایی تجمع کرده اند.

اعتراضات اخیر در تایلند، که در برخی موارد مرگبار هم بوده است، کار و زندگی روزمره را برای بسیاری از ساکنان بانکوک فلج کرده است و صنعت گردشگری تایلند را متضرر کرده است.

از زمان آغاز این درگیری ها که از آن به عنوان شدیدترین بحران سیاسی تایلند در دو دهه گذشته یاد می شود، دست کم ۴۸ نفر کشته و ده ها تن نیز زخمی شده اند.

مطالب مرتبط