دولت تایلند: اگر اعتراضات تمام شود، مذاکره می کنیم

Image caption ضرب الاجل دولت تایلند امروز بدون نتیجه به پایان رسید

ضرب الاجلی که دولت تایلند برای معترضان موسوم به قرمز پوش، تعیین کرده بود تا آنها از چادرهایی که در بانکوک، پایتخت این کشور، برپا کرده اند، خارج شوند، امروز (17 مه)، به پایان رسید. اما هیچ نشانه ای از پایان بحران اخیر دیده نمی شود.

مقام های تایلند از طریق بلندگوهایی نصب شده در سطح شهر، برنامه های تلویزیونی و تلفن های سیار به مردم هشدار داده اند که ماندن در منطقه ای که معترضان اردو زده اند، امن نیست و به همه توصیه کرده اند هر چه سریع تر این ناحیه را ترک کنند.

بنا به پیام های دولت، کسانی که در این اردو بمانند با دو سال حبس مواجه خواهند شد.

دولت تایلند امروز گفت در صورتی که معترضان صادقانه رفتار کنند و چادرهای خود را ترک کنند، حاضر است با آنها مذاکره کند.

مقام های تایلند گفته اند اگر مخالفان دولت به حملات خود علیه آنها خاتمه دهند، حاضرند مذاکره را با هدف پایان دادن به اختلاف نظرها، مد نظر قرار دهند.

در مقابل، رهبران معترضان پیشنهاد کرده اند که به شرط آن که سربازان عقب نشینی کنند، حاضرند با حضور و میانجیگری مقام های سازمان ملل متحد با دولت مذاکره کنند.

در حالی که به نظر می رسد هشدارهای دولت در کل تاثیر چندانی بر مقاومت معترضان نداشته است، تعداد کمی از معترضان به خواسته دولت عمل کرده و اردو را ترک کرده اند.

اما با توجه به این که سربازان به شلیک گلوله های واقعی به سمت معترضان ادامه داده اند، هنوز روشن نیست اتفاق بعدی چه خواهد بود.

ریچل هاروی، گزارشگر بی بی سی که در محل چادرها بسر می برد گفت بعد از پایان ضرب الاجل عده ای از قرمزپوش ها شروع به سخنرانی کردند و معترضان که اکثر آنها را زنان تشکیل می هند، دست زدند و شادمانی کردند.

بنا به گفته گزارشگر بی بی سی گروهی متشکل از 300 معترض که در معبدی در نزدیکی چادرها پناه گرفته اند، به داوطلبانی که در آنجا مستقرند، گفته اند به دولت و وعده اش اعتماد ندارند که گفته جان کسانی که اردو را ترک کنند، در امان است.

در همین حال، ژنرال تایلندی که به معترضان پیوسته بود و هفته گذشته در درگیری هایی که میان نیروهای امنیتی و معترضان رخ داد، زخمی شد، روز دوشنبه درگذشت.

او سرگرم گفتگو با خبرنگاران و توضیح در باره دلایل پیوشتنش به معترضان بود که مورد اصابت گلوله ای قرار گرفت. ظاهرا یک تک تیرانداز به او شلیک کرده است.

از روز پنجشنبه (13 مه)، دست کم سی و هفت نفر غیرنظامی در درگیرهای نظامیان با معترضان کشته شده اند.

معترضان از چند ماه قبل در بانکوک تحصن کرده اند.

آنها خواهان استعفای آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند، و برگزاری انتخابات تازه هستند.

مطالب مرتبط