هشدار به دولت بریتانیا: پولی نمانده است

Image caption "بودجه اضطراری" دولت بریتانیا روز 22 ژوئن به اجرا در می آید

در حالی که دولت ائتلافی جدید بریتانیا آماده می شود تا مشکل کسری بودجه بیسابقه این کشور را حل کند، یکی از وزرا آشکار کرده که باخبر شده، از "پول خبری نیست."

دیوید لوز، وزیر مشاور امور خزانه داری بریتانیا روز دوشنبه (17 مه)، گفت ارزیابی بی پرده فوق، در نامه ای درج شده است که "لیام بیرن" برای او فرستاده است. آقای بیرن در دولت سابق سمتی مشابه آقای لوز داشته است.

آقای لوز گفت در این نامه آمده است: "وزیر مشاور امور خزانه داری محترم، متاسفم که بگویم هیچ پولی در خزانه نمانده است."

او اظهارات وزیر مشاور امور خزانه داری سابق بریتانیا را صادقانه توصیف کرد اما گفت کمک چندانی به رفع مشکل نمی کند.

دیوید لوز، عضو حزب لیبرال دموکرات، گفت معضل مالی که دولت ائتلافی با آن روبروست "غول پیکر" است و وضعیت اقتصادی که دولت سابق به ارث گذاشته، غیر قابل قبول.

در همین حال، جورج آزبورن، وزیر دارایی، امروز گفته است دولت جدید هفته آینده اعلام خواهد کرد قصد دارد از چه طریق امسال هزینه های دولت را 6 میلیارد پوند کاهش دهد.

"بودجه اضطراری" دولت بریتانیا روز 22 ژوئن به اجرا در می آید.

وزیر دارایی بریتانیا روز دوشنبه گفت از جمله تدابیری که در نظر گرفته کاهش چشمگیر هزینه های غیر لازم اداری است.

آقای آزبورن در اولین نطق خود به عنوان وزیر دارایی بریتاینا همچنین متعهد شد وزارت دارایی پیش بینی اقتصادی انجام ندهد تا جلوی دستکاری در ارقام را بگیرد.

اما الستر دارلینگ، وزیر دارایی سابق بریتانیا گفته است راه حل دولت ائتلافی ممکن است باعث بن بست اقتصادی در بریتانیا شود.

آقای آزبورن گفت دفتر "مسئولیت بودجه" که به تازگی تاسیس شده، به جای دولت موظف است سالانه پیش بینی های اقتصادی ارائه دهد.

وزیر دارایی دولت ائتلافی بریتانیا روز دوشنبه گفت: "حذف پیش بینی های اقتصادی از وظائف وزارت دارایی، تصمیم بزرگی بوده است ... من این تصمیم را گرفتم چون فکر نمی کنم نظام کنونی، بودجه های خوبی را ارائه داده باشد."

آقای آزبورن افزود که اغلب پیش بینی های مالی دولت سابق اشتباه بوده و تقریبا همیشه این کشور را به سمتی نامناسب معطوف کرده است.

وزیر دارایی جدید بریتانیا گفت: "ارزیابی خزانه داری نشان می دهدکاهش سریع هزینه ها به میزان شش میلیارد پوند به لحاظ اقتصادی ، اقدامی واجب و مهم است. بنابراین ما شکی نداریم که اقدام سریع ما در مورد هزینه های اضافی و غیرلازم ثابت می کند که قصد داریم کسری بودجه را برطرف کنیم."

مطالب مرتبط