همایش وزاری خارجه سازمان کنفرانس اسلامی در تاجیکستان

Image caption مقامات تاجیک برگزاری همایش وزرای خارجه سازمان کنفرانس اسلامی در دوشنبه را یک دستاورد مهمّ سیاست خارجه این کشور ارزیابی می‌کنند

همایش وزاری خارجه سازمان کنفرانس اسلامی در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، آغاز به کار کرده است.

این نخستین بار است که تاجیکستان میزبان همایش وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی است.

جلسه وزرای خارجه اعضای این سازمان صبح روز سه‌شنبه ‌18 مه در بوستانسرای حکومت تاجیکستان در شهر دوشنبه آغاز شد.

مقامات تاجیک امیدوارند که حضور هیاتهای کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و نمایندگان سازمانهای مختلف در تاجیکستان در جلب سرمایه این کشورها به اقتصاد ضعیف، فقیر تاجیکستان کمک کند. بسیاری از ناظران در عین حال معتقدند که برخی از مشکلات اقتصادی تاجیکستان مربوط به فساد دستگاه های دولتی بویژه نهادهای اقتصادی است.

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، سخنرانی خود را با "بسم الله" آغاز کرد و ضمن استقبال از شرکت‌کنندگان در همایش وزرای خارجه سازمان کنفرانس اسلامی در دوشنبه گفت که این نهاد از نیروی مهمّی برای ایجاد مکالمه و گفت و گو بین تمّدنها در جهان معاصر برخوردار است.

وی به نقش آسیای مرکزی یا آن گونه که آقای رحمان به نام تاریخی آن یعنی ماوراءالنهر، اشاره‌ کرد در گسترش فرهنگ اسلامی تأکید کرد و از شخصیتهایی مانند بیرونی و سینا، فارابی و امام ترمذی، مولانا جلال‌الدّین رومی و غیره به عنوان شخصیتهای معروف اسلامی این منطقه نام برد.

وی همچنین به نقش این سازمان در حلّ مسائل منطقه و جهان از جمله تحکیم صلح و ثبات تأکید کرد و گفت که باید از ظرفیّتهای سازمان کنفرانس اسلامی در حلّ مسائل اقتصادی و زیست محیطی در قلمرو کشورهای عضو این سازمان به صورت مؤثر استفاده شود.

"کانون های مهم عالم اسلام"

آقای رحمان همچنین از سازمان کنفرانس اسلامی انتقاد کرد که نقش "قاطع و هدفمندی" در حلّ مسائل فلسطین و عراق نبازیده است. وی خواستار نقش مؤثرتر این سازمان در حلّ مسائل عراق و فلسطین شد.

Image caption آقای رحمان خواستار تقویت نقش سازمان کنفرانس اسلامی در حلّ قضایای فلسطین و عراق شد

وی گفت: "ابراز توجّه بیشتر و هدفمند به نقطه‌های داغ و مهم عالم اسلام از جمله تقاضاهای روز است. حالا مردم اذیت کشیده عراق آرزومند حیات آرام و آسایش و استقرار هرچه زودتر وضع، یعنی خواهشمند زندگی عادی انسانی است، که در این جادّه نقش سازمان ما می‌تواند فعالتر و مؤثرتر باشد."

آقای رحمان همچنین گفت: "مشکلات طولانی مردم فلسطین که زیاده از نیم عصر (بیش از نیم قرن) از دولت خود محروم و قسمت زیاد (این دوران را ) در غریبی (آوارگی) به سر برده اند، مورد برسی همه گونه گروه ها قرار دادر، ولی نقش سازمان کنفرانس اسلامی در حلّ چنین مسئله حیاتی اسلام، صرف نظر از نشستها و همایشهای مختلف، هنوز قاطع و حل‌کننده به نظر نمی‌رسد."

در مورد افغانستان آقای رحمان گفت که این قضیه تنها راه حلّ نظامی ندارد و تأمین صلح در افغانستان از جمله خواسته‌های کشورهای همسایه از جمله تاجیکستان است.

وی افزود: "ما به تحکیم صلح و ثبات در کشور همسایه و دوست و برادر - افغانستان، همیشه منفعت داریم. کمکهای لازمه به افغانستان در اساس (در چارچوب) برنامه‌های هدفمند می‌تواند یکی از راه های مقابله با تهدید و خطرهای مختلف در آن کشور باشد. اما متأسفانه، کوششهای جامعه جهانی و مبلغهای جداشده (کمکهای اعلام شده) با سطح رو به افزایش تهدید های مختلف از جمله موادّ مخدِّر همخوانی ندارد."

"اسلام ستیزی"

رئیس جمهوری تاجیکستان همچنین از آن چه "اسلام ستیزی در کشورهای غرب" خواند انتقاد کرد و گفت که خود وی چند مرتبه از منبر (تریبون) سازمان ملل و سازمانهای دیگر بین‌المللی خطاب به رهبران کشورهای مختلف گفته است که "تروریسم و تروریستها مذهب، ملّت و مرز ندارند" و به این دلیل، نباید "اسم دین مبین اسلام را با تروریسم آلوده" کرد.

Image caption در همایش بیش از 600 نماینده از 57 کشور اسلامی شرکت دارند

آقای رحمان از جمله گفت: "استفاده غرضناک از نام پاک اسلام و تحریف و تحقیر ارزشهای والای دین مبین ما نمونه واضح چنین کوششهاست. باید تأکید کرد که روندهای تشویش‌آور مقابل همدیگر قرار دادن دین و تمدّنها بالاخره می‌تواند به بی‌سر و سامانی و فلاکت نه فقط در منطقه‌های معیّن، از جمله آسیای مرکزی و یا شرق نزدیک، بلکه در مقیاس عمومی‌جهانی منجر شود."

رئیس جمهوری تاجیکستان سازمان کنفرانس اسلامی را برای فعالیّت بیشتر در حلّ مسائل مربوط به آنچه او "امّت اسلام" نامید، فرا خواند.

وی گفت: "عموما، ما در پیشاروی وظیفه‌های بزرگ و تاریخی قرار داریم. این امر منطقاً تقاضا می‌نماید که سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان نهاد مهمّ اسلامی تکمیل و تقویت مطلوب یابد، فعالیّت نهادها و مؤسسات اسلامی را در سمتهای افضل هماهنگ نماید و با کشورهای اسلامی پیوند عمیقتر داشته باشد. یعنی، سازمان ما باید پاسخگوی تقاضای روزافزون امّت اسلام باشد."

رئیس جمهوری تاجیکستان در پایان سخنرانی به مثل "مومن برادر مؤمن است" اشاره ‌کرد و از کشورها و جوامع اسلامی خواستار همبستگی بیشتر برای رفع مشکلات موجود در این کشورها شد.

وزارت خارجه تاجیکستان اعلام کرد که در این همایش که دو روز ادامه‌خواهد داشت، بیش از 625 نماینده از کشورهای مختلف شرکت دارند .رشاد حسینی، نماینده ویژه آمریکا در سازمان کنفرانس اسلامی و نسرین بدت، نماینده اداره امور آزادی مذهبی آمریکا، نیز به منظور شرکت در این همایش وارد دوشنبه شده‌اند. قرار است این دو دیپلمات آمریکایی با مقامات کشورهای شرکت‌کننده ملاقات کنند.

رئیس جمهور تاجیکستان و برخی از وزرای این کشور در طول روز گذشته و امروز با اعضای هیئتهای برخی از کشورها و سازمانهای مختلف ملاقاتهایی انجام داده‌اند.

از جمله آقای رحمان صبح روز سه‌شنبه ‌با ولید معلّم، وزیر خارجه سوریه، دیدار کرده و مسائل مربوط به روابط دو کشور، اوضاع خاور میانه‌و افغانستان را بررسی کرده است.

آقای رحمان در جریان این ملاقات از رئیس جمهور سوریه بشّار اسد دعوت کرده است که به تاجیکستان سفری انجام دهد.