رهبران مخالفان دولت تایلند تسلیم شدند

مخالفان در پایتخت تایلند
Image caption رهبران معترضان موسوم به قرمزپوش ها پیش از تسلیم شدن به مخالفان گفته بودند که دست از تقلا برای تغییرات سیاسی برندارند

رهبران تظاهرکنندگان ضد دولتی در تایلند تسلیم شده و به شش هفته درگیری و رویارویی در پایتخت پایان داده اند.

این در حالی است که نزدیک به بیست ساختمان در پایتخت تایلند توسط مخالفان به آتش کشیده شده است. ساختمان بورس بانکوک و یکی از بزرگ ترین مراکز خرید در جنوب شرقی آسیا از جمله مکان هایی هستند که آتش زده شده اند.

رهبران مخالفان دولت تایلند خواستار توقف درگیری مسلحانه با نیروهای دولتی در مرکز پایتخت و حل اختلاف دو طرف از راه های مسالمت آمیز شده اند.

خبرنگار بی بی سی می گوید هنوز بر فراز آسمان بانکوک دود مشاهده می شود.

در درگیری های اخیر پنج نفر کشته شده اند.

دولت تایلند در بانکوک، پایتخت تایلند مقررات منع آمد و رفت برقرار کرده است.

رهبران معترضان موسوم به قرمزپوش ها پیش از تسلیم شدن به هواداران خود گفته بودند که دست از تقلا برای تغییرات سیاسی برندارند.

گزارش ها حاکی از آن است که هم اکنون در چند شهر دیگر تایلند، مخالفان تجمع کرده اند.

تسلیم شدن رهبران قرمزپوش

Image caption ارتش با استفاده از نفربرهای زرهی در صدد پاکسازی کامل شهر از سنگرهای خیابانی است

روز چهارشنبه، 29 اردیبهشت (19 مه)، و پس از چند ساعت درگیری شدید بین نفرات ویژه ارتش و مخالفان مسلح دولت تایلند که در یکی از نقاط مرکزی بانکوک، پایتخت، سنگر گرفته اند، دو تن از رهبران مخالفان، با پوزش از طرفداران خود، گفتند به منظور توقف نبرد و جلوگیری از خونریزی، خود را به نیروهای پلیس تسلیم می کنند.

لحظاتی پس از آنکه جاتوپورن پرومپان، یکی از این دو رهبر مخالفان، در یک سخنرانی کوتاه تصمیم خود برای تسلیم به نیروهای پلیس را اعلام کرد. شاهدان عینی گفتند که او را در بازداشت افراد پلیس دیده اند.

ناتاووک سایکوا، یکی دیگر از رهبران مخالف نیز که با استفاده از یک بلندگوی دستی طرفداران خود را مخاطب قرار داده بود اکنون در بازداشت ماموران است.

هر دو نفر از مخالفان درخواست کردند دست از نبرد علیه نیروهای دولتی بردارند و به تحصن خود در مرکز بانکوک خاتمه دهند و به این ترتیب، مانع از ادامه خونریزی شوند و راه را برای حل بحران کنونی هموار سازند.

ساعاتی پیش از اعلام تسلیم این دو رهبر مخالف دولت، نیروهای ویژه ارتش تایلند با استفاده از خودروهای زرهی، عملیات پراکنده کردن مخالفان قرمزپوش را با پیشروی به سوی تعدادی از سنگرهای خیابانی و پراکنده کردن آنان آغاز کردند.

در ساعات اولیه صبح، گروه هایی از افراد مسلح همچنان به تیراندازی و پرتاب نارنجک دست ساز به سوی ماموران ادامه می دادند.

در درگیری روز چهارشنبه پنج نفر کشته و بیش از پنجاه تن زخمی شده اند.

سخنگوی دولت گفته است که نیروهای اعزامی توانسته اند یکی از محل های حساس در نزدیکی مرکز تحصن مخالفان را از سنگرهای خیابانی پاکسازی کرده و آن را به تصرف درآورند اما با مقاومت مسلحانه تعدادی از مخالفان روبرو هستند.

وی افزود که عملیات نظامی برای برقراری نظم تا خارج کردن تمامی معترضان از محل تحصن و پاکسازی کامل منطقه از سنگرهای خیابانی و برقراری نظم و آرامش در پایتخت ادامه خواهد داشت.

ادامه نبرد

Image caption درگیریهای بانکوک در یک هفته اخیر دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است

در جریان درگیری های روز چهارشنبه، یک خبرنگار کانادایی هم زخمی شده است و مخالفان می کوشند مانع از حضور خبرنگاران در نزدیکی محل استفرار خود شوند.

عملیات نظامی روز چهارشنبه در پی شش روز درگیری بین مخالفان و نیروهای دولتی در مرکز بانکوک به اجرا گذاشته شد.

در جریان این درگیری ها، که عملا به نوعی جنگ داخلی در محدوده مرکزی پایتخت تبدیل شد، دست کم چهل نفر جان خود را از دست داده اند و شمار نامعلومی نیز زخمی شده و به بیمارستان ها انتقال یافته اند.

روز گذشته، دولت پیشنهادی را به عنوان راه حل بحران کنونی ارائه داد اما چند ساعت گفتگو بین نمایندگان دولت و رهبران مخالفان با نظارت اعضای ارشد سنای تایلند، به نتیجه ای نرسید.

مخالفان پیش شرط دولت شامل پایان دادن به تحصن در مرکز پایتخت را غیرقابل قبول دانستند و در مقابل، خاتمه تحصن خود را به استعفای نخست وزیر مشروط ساختند.

در تحولی دیگر در همین زمینه، تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین که در تبعید خارج از کشور به سر می برد، در یک مصاحبه تلفنی گفت که توسل به زور برای خاتمه دادن به اعتراضات مردم تنها می تواند باعث افزایش نارضایی عمومی شود و افزود "افراد ناراضی به چریک های مسلح تبدیل می شوند."

مخالفان قرمزپوش خواستار استعفای آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند هستند و دولت او را دست نشانده نظامیان و فاقد مشروعیت قانونی می دانند.

در جریان درگیری های اخیر، پادشاه تایلند، که از احترام و اعتبار قابل توجهی نزد اکثر مردم این کشور برخوردار است، از موضعگیری صریح خودداری ورزیده است هر چند احتمالا عملیات نظامی روز چهارشنبه بدون توافق او امکانپذیر نبوده است.

برخی از ناظران امور تایلند نگران آن هستند که حوادث اخیر باعث تضعیف موقعیت پادشاه نزد مردم شود و در نتیجه، یکی از عوامل عمده ثبات و امنیت در این کشور را متزلزل سازد.

مطالب مرتبط