فیس بوک در پاکستان فیلتر شد

Image caption تنظیم کنندگان این دادخواست می گویند پاکستان یک کشور اسلامی است و بر اساس قوانین جاری در این کشور فعالیت های "غیر اسلامی" و "کفر آمیز" مجاز نیستند.

دادگاهی در پاکستان به مسئولان دولت این کشور دستور داده است که به طور موقت سایت اجتماعی فیس بوک را مسدود کنند.

این دستور پس از آن صادر شد که در سایت فیس بوک مسابقه ای برای کشیدن کاریکاتورهایی از حضرت محمد، پیامبر اسلام به راه افتاد و در پی آن عده ای خواستار توقف فعالیت این سایت در پاکستان شدند.

این دادخواست توسط گروهی از وکلا تحت عنوان "جنبش وکلای اسلامی" تنظیم و در آن برگزاری چنین مسابقه ای "کفر آمیز" عنوان شده است.

سایت فیس بوک در صفحه اطلاعات مربوط به این مسابقه نوشته است که در مسابقه قصد اهانت به مسلمانان عادی را ندارد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "ما تنها قصد داریم به آن دسته از مسلمانان افراطی که با نوع تصویری که از حضرت محمد در ذهن دارند، تهدیدی برای مردم به حساب می آیند نشان دهیم که از آنها نمی ترسیم. آنها نمی توانند حق آزادی بیان را با تهدید به سکوت از ما بگیرند".

انتشار کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام در روزنامه های دانمارکی در سال ۲۰۰۵ میلادی که بسیاری از مسلمانان آنها را توهین آمیز قلمداد کردند، اعتراضات گسترده و خشمگنانه ای را در کشورهای مسلمان به همراه داشت که در پی آن پنج نفر در پاکستان کشته شدند.

با وجود آزاد بودن اینترنت در پاکستان، دولت این کشور از طریق نوعی نظارت مرکزی، محتویات سایت هایی را که کاربران از آنها دیدن می کنند تحت نظر دارد.

عجاز احمد چودری، قاضی دادگاه عالی لاهور به وزارت ارتباطات پاکستان دستور داده است وب سایت فیس بوک را تا تاریخ ۳۱ ماه مه مسدود کند و تا همین تاریخ پاسخی کتبی به درخواست طرح شده برای فیلترینگ این سایت ارائه دهد.

بر اساس گزارش عبدل الحق، خبرنگار سرویس اردوی بی بی سی در لاهور، یکی از مقامات مسئول در جلسه دادگاه گفته است که صفحات مربوط به این مسابقه کاریکاتور در سایت فیس بوک مسدود شده است.

با این حال تنظیم کنندگان این دادخواست به دادگاه گفته اند که مسدود کردن تنها بخشی از یک وب سایت کافی نخواهد بود و باید لینک اصلی سایت فیلتر شود.

"جنبش وکلای اسلامی" می گوید پاکستان یک کشور اسلامی است و بر اساس قوانین جاری در این کشور فعالیت های "غیر اسلامی" و "کفر آمیز" مجاز نیستند.

قاضی این دادگاه همچنین از وزارت امور خارجه پاکستان خواسته است که موضوع را در سطح بین المللی دنبال کند.

دولت پاکستان پیش از این معمولا سایت های پورنوگرافی و سایت هایی با محتویات ضد اسلامی را مسدود کرده بود.

الیاس خان، از خبرنگاران بی بی سی در اسلام آباد می گوید دولت پاکستان محتویات این صفحه از سایت فیس بوک را نوعی اهانت به ساختار سیاسی و امنیتی کشور پنداشته است.

در سال ۲۰۰۷ دولت پاکستان سایت یوتیوب را به دلیل انتشار آنچه که از آن به عنوان توهین به دولت پرویز مشرف برداشت شده بود، مسدود کرد.

این اقدام در فیلترینگ سایت یوتیوب تا چند ساعت دسترسی به این سایت را با مشکل روبرو کرد اما پس از مدتی این فیلتر برداشته شد.

مطالب مرتبط