محکومیت پیروان یک گروه اسلامی ممنوع در تاجیکستان

Image caption دادگاه عالی تاجیکستان پارسال پنج نفر را به جرم عضویت در "جماعت تبلیغ" به زندان محکوم کرد

دادگاهی در ولایت ختلان در جنوب تاجیکستان 36 تن از پیروان "جماعت تبلیغ"، یک جریان مذهبی به گفته دولت افراط گرای مذهبی را، برای دوره‌های مختلف به زندان محکوم کرده است.

اکرامجان عبدالحفیظف، قاضی دادگاه ولایت ختلان، که محاکمه پرونده این گروه را به عهده داشت، در صحبت با بی بی سی این خبر را تأیید کرد.

وی افزود که احکام دادگاه در مورد این افراد روز 18 مه صادر شد و آنها طبق قانون می‌توانند در مدّت ده روز در دادگاه عالی درخواست استیناف در این قضیّه را کنند.

به گفته آقای عبدالحفیظف، از میان 36 نفر متّهم به عضویت در گروه "جماعت تبلیغ" 17 نفر طبق مادّه 307 قانون جنایی تاجیکستان در ارتکاب فعالیّتهای غیرقانونی مجرم شناخته شده‌اند.

این مادّه قانون جنایی مجازاتی را برای "دعوت عامّه به تغییر ساخت کانستیتوتسیانی از راه خشونت‌آمیز (دعوت عمومی برای تغییر نظام کشور از راه های خشونت آمیز)" در نظر گرفته است. آقای عبدالحفیظف همچنین گفت که دادگاه عالی تاجیکستان از 30 مارس سال 2006 در کنار برخی گروهها فعالیّت "جماعت تبلیغ" را نیز ممنوع کرده است.

هم اکنون از میان افراد متّهم به عضویت در "جماعت تبلیغ" سه نفر به مهلت 6.6 سال، هفت نفر به مهلت 5 سال به زندان نظامش سنگین و محرومیت از حق انجام فعالیّتهای تبلیغاتی در طول سه سال محکوم شده‌اند.

همچنین، 15 نفر دیگر بر اساس مادّه 307 به مهلت سه سال به زندان نظامش عمومی محکوم شده‌اند. آقای عبدالحفیظف گفت، که سه تن از متّهمان، که افراد بالغ بودند، "با درنظرداشت حالتهای خانوادگی و شخصی به مبلغ 25 هزار سامانی (حدود 5 هزار دلار) به فایده دولت" جریمه شده‌اند.

در میان این افراد فردی هم بوده است که در زمان نابالغ بودنش مرتکب جرم شده و به همین دلیل، به گفته آقای عبدالحفیظف، وی طبق مادّه 87 قانون جنایی، که رسیدگی به جرایم نابالغان را در نظر دارد، به مبلغ 2500 سامانی جریمه شده است.

افراد محکوم شده در دادگاه ولایت ختلان از 18 تا 63 ساله بوده و برخی از آنها با هم خویش و تبار بوده‌اند. قاضی پرونده گفت که این افراد در جریان بازرسی مقدّماتی گناهان خود را به گردن گرفته، ولی بعداً شهادتهای خود را تغییر داده‌اند.

اکرام جان عبدالحفیظف افزود: "در وقت تفتیشات پیشکی گناهانشان را به گردن گرفته بودند، ولی در رفت (به هنگام) تفتیشات دادگاهی یک چند نفرشان به طور خطّی اظهار داشتند که ما شهادتمان را تغییر می‌دهیم. آنها تغییر دادند و دیگران هم پیروی کردند و گفتند که ما نبودیم و نمی‌دانیم، نه جمعیت را می‌شناسیم، نه اعضای آن بودیم و نه تبلیغ کردیم. ما برای اصلاح نفس خود خروج می‌کردیم، می‌رفتیم و می‌گفتیم. یعنی همان گپ (حرفها) را می‌گویند، ولی عضویت خود را انکار می‌کنند."

ولی به گفته آقای عبدالحفیظف، شواهد و دلایل ارائه شده حاکی بوده است که این افراد از "جماعت تبلیغ" پیروی می‌کردند و با فعالان این گروه در هند و پاکستان رابطه داشته‌اند.

وی گفت که در جریان بازرسیها و محاکمه، افراد متّهم تأیید کرده‌اند که به هندوستان و پاکستان رفته و با پیروان "جماعت تبلیغ" رابطه داشته‌اند. یک نفر از آنها به ایران سفر داشته و دو-سه نفرشان در روسیه پیرو این گروه شده‌اند.

با این حال، بیشتر آنها در جلسه دادگاه گفته‌اند که به هندوستان و پاکستان برای تماشا (سیاحت) رفته‌اند؛ هرچند پیشتر شهادت داده بودند که برای ارتباط با فعالان گروه رفته بودند.

آقای عبدالحفیظف گفت که هیچ گونه دلیل در باره این که آنها مورد فشار و آزار بازجویان قرار گرفته باشند، وجود نداشته است و خود متّهمان نیز هیچ دلیلی در این مورد ارائه نکرده‌اند.

در همین حال، وکیلان مدافع این افراد احکام دادگاه را غیرمنصفانه خوانده و گفته‌اند که از دادگاه عالی درخواست بازنگری در این احکام را خواهند کرد.

آنها معتقدند که در جریان محاکمه برخی مقرّرات رعایت نشده است. مثلاً، شاهدان از هند و پاکستان در جلسات محاکمه حضور نداشتند و ادّعای ارتباط این افراد با فعالان "جماعت تبلیغ" تأیید نشده است.

این دوّمین محاکمه تعداد زیادی از پیروان "جماعت تبلیغ" در تاجیکستان در سال جاری میلادیست. در ماه مارس گذشته دادگاه عالی تاجیکستان 56 نفر را به اتّهام عضویت در این گروه به دوره‌های مختلف زندان محکوم کرده بود.

در سال گذشته نیز این دادگاه پنج نفر را به جرم عضویت در این گروه به زندان محکوم کرده بود.

بر اساس منابع اینترنتی، "جماعت تبلیغ" یا "تبلیغی جماعت" در اواخر دهه 1920 از طرف مولانا الیاس یک روحانی سرشناس در یکی از ایالتهای هند تأسیس شده و حالا پیروان آن در بیش از 120 کشور جهان فعالیت می‌کنند.

مطالب مرتبط